Naciśnij ESC aby zamknąć

Windows pełen niespodzianek

Przy pomocy systemu Windows XP oraz przeglądarki Internet Explorer można łatwo doprowadzić do sytuacji, w której użytkownik wpisując dowolny adres internetowy np. www.google.pl zamiast zostać skierowany na daną stronę internetową uruchomi plik wykonawczy (.exe), który znajduje się na pulpicie swojego komputera.

Zachowanie to można sprawdzić na własnym systemie:

1. Stworzyć nowy skrót na pulpicie,
2. Jako ścieżkę do pliku docelowego wpisać: c:windowssystem32calc.exe,
3. Skrótowi nadać nazwę www.google.pl
4. Uruchomić przeglądarkę IE w wpisać w URL: www.google.pl

‘Trick’ ten oczywiście działa jedynie z przeglądarką Internet Explorer. Microsoft zaprzecza jakoby ta zależność, która pozwala na uruchamianie plików wykonywalnych po wpisaniu w pasku adresów dowolnej strony internetowej, była luką bezpieczeństwa. Specjaliści koncernu twierdzą, że nie jest to luka w zabezpieczeniach, tylko celowo zaimplementowana funkcjonalność przeglądarki, która może być z powodzeniem wykorzystywana przez niektóre aplikacje do automatyzacji pewnych procesów. Mimo to specjaliści od bezpieczeństwa zgodnie przyznają, że funkcjonalność ta jest zupełnie niepotrzebna. Dodatkowo stwarzać może potencjalne niebezpieczeństwo.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.