Naciśnij ESC aby zamknąć

Wiatr zmian – czyli podsumowanie lipca i sierpnia

Drodzy Czytelnicy,

To już ponad dwa miesiące portalu HACK.pl – korzystając z tej okazji chciałbym w kilku zdaniach podsumować ten okres. W komentarzu lipca i sierpnia chciałbym skupić się przede wszystkim na zmianach w naszym portalu. Można śmiało powiedzieć, że ostatnie dwa miesiące to okres ważnych transformacji serwisu.

Dostajemy od Państwa wiele sygnałów o bardzo pozytywnym przyjęciu wciąż wdrażanych zmian. Wielu z Was nie szczędzi też słów krytyki, która jednak zawsze jest bardzo konstruktywna i stanowi świetną informację zwrotną, która pomaga nam w opracowywaniu dalszych planów rozwojowych.

Pozytywne postrzeganie serwisu to wynik wytężonej pracy wielu naszych koleżanek i kolegów bezpośrednio i pośrednio związanych z redakcją serwisu. Ze swojej strony chciałbym bardzo podziękować tym najbardziej aktywnym w ostatnim okresie – Michałowi Drzewieckiemu i Mateuszowi Stępniowi za codzienną pracę i zaangażowanie w budowie Aktualności oraz działów Bugtraq, Wirusy, Encyklopedia Hackingu – które koledzy biorą pod swoją opiekę.

Ogromne podziękowania należą się również Michałowi Semeniukowi – naszemu głównemu developerowi i programiście, który jest autorem każdej linii kodu naszego serwisu. Dzięki jego zaangażowaniu możliwe było uruchomienie nowych działów a w szczególności Giełdy Pracy, która stanowiła duże wyzwanie w warstwie integracyjnej.

Pozostanę jeszcze na chwilę w temacie zmian – nasi stali czytelnicy zauważyłi pewnie, że przeorganizowaliśmy menu główne, które ze względu na wymieszanie działów merytorycznych z informacjami o serwisie było dość nieczytelne. Od zeszłego piątku wszystkie informacje dotyczące serwisu a nie stanowiące zawartości merytorycznej zostały przeniesione pod nową zakładkę na dole.

Powstały również nowe działy:

Encyklopedia hackingu – gdzie prezentowane będą zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa IT

Przegląd prasy – dział który został uruchomiony jakiś czas temu i w którym prezentujemy pozycje z prasy informatycznej które tematycznie zbieżne są z profilem naszego serwisu

Development blog – tutaj będziemy informowali Państwa o wdrażanych zmianach oraz o pomysłach które planujemy zrealizować

Wirusy komputerowe – obszerny podserwis gdzie kompleksowo chcemy zająć się rozległą tematyką wirusów

Rozważaliśmy również nowy dział Alert – który miał bardzo skrótowo prezentować nagłówki najnowszych zagrożeń z podaniem linka do obszerniejszego opracowania, jednak postanowiliśmy zamiast tego skupić się na rozbudowie działu Bugtraq oraz samych Aktualności.

Finalizujemy rozmowy z władzami jednej z największych uczelni informatycznych w Polsce, w wyniku których umieścimy około 50 najlepszych prac z zakresu bezpieczeństwa IT powstałych na tej uczelni. Mamy nadzieję że ożywi to ruch w dziale Prace Naukowe a same prace będą źródłem wielu cennych informacji i dogłębnej analizy interesujących Państwa zagadnień. Tymczasem w piątek do działu Prace Naukowe dołączyła świetna praca Marcina Tomaszewskego z zakresu steganografii – Analiza algorytmów ukrywania w dzwięku – zapraszamy do lektury.

Kolejnym ważnym celem jaki sobie stawiamy jest poprawa poziomu forum, na które wylała się fala krytyki. Mamy bardzo dobrze sprecyzowany cel tego forum, dlatego nie będzie tam miejsca na prezentowanie postów które nie niosą żadnej wartości merytorycznej. Staramy się na bieżąco redukować posty nieciekawe i zaśmiecające forum pytaniami które są poniżej krytyki.

Co we wrześniu? Zapraszamy na dwie ciekawe konferencje nad którymi portal hack.pl objął patronat – Konferencja BIN GigaCon 2006 oraz SQAM. Dla tych którzy nie zdołają pojawić się na konferenjach, nasi redaktorzy przygotują specjalne relacje, prezentując zdjęcia oraz materiały.

Chciałbym również wybiec trochę w niedaleką przyszłość – w przyszłym kwartale planujemy mocno skupić się nad projektami (takimi jak honeynet) oraz nad organizacją konkursów podczas których wielu z Was będzie miało okazję wykazać się swoją wiedzą z zakresu bezpieczeństwa IT.

Korzystając z okazji zachęcam do współpracy i proszę o kontakt wszystkich zainteresowanych współtworzeniem Aktualności jak również osoby piszące autorskie artykuły lub felietony.

Wszystkim, którzy właśnie wybierają się na urlop, życzę dużo słońca i miłego wypoczynku.

Tomasz Gałdyś

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.