Naciśnij ESC aby zamknąć

Uważaj na swoje dane podczas targów CeBIT

CeBIT jest wart odwiedzenia nie tylko dla turystów z całego świata, ale także dla złodziei. Aby wystawcy i zwiedzający nie utracili poufnych danych, Utimaco przedstawia najważniejsze wskazówki jak zapewnić im właściwą ochronę.

Wystawcy i odwiedzający przygotowują się na mające się odbyć w ciągu najbliższych kilku dni targi CeBIT w Hanowerze. Zarówno jedni, jak i drudzy będą podejmować działania na cennych danych, znajdujących się na komputerach i nośnikach. Notebooki, pamięci typu USB oraz dyski twarde uczestników imprezy będą zawierać szczegółowe dane firmowe, informacje o klientach, oferty oraz inne poufne dokumenty. Niestety wiele terminali wystawców nie posiada wystarczających zabezpieczeń. Cenne dane mogą łatwo paść łupem przestępców. W związku z tym Utimaco zaleca na kilka dni przed rozpoczęciem targów sprawdzenie środków bezpieczeństwa. Przy odrobinie wysiłku można szybko wdrożyć pięć punktów, które zapewnią ochronę na odpowiednim poziomie:

1. Szkolenie personelu: Istnieje jeszcze wiele niedocenionych zagrożeń stwarzanych przez niechronione dane na laptopach i mobilnych urządzeniach magazynujących w podróży służbowej. Przed wizytą na targach należy zatem ponownie wziąć pod uwagę zagrożenia. Dotyczy to zasad postępowania w odniesieniu do korzystania z mobilnych urządzeń.

2. Tworzenie bezpiecznych haseł: Pierwszą linią obrony są hasła składające się z kombinacji co najmniej ośmiu cyfr, liter i znaków specjalnych. Hasła powinny być sprawdzone chociaż raz, jeszcze przed rozpoczęciem targów.

3. Karty elektroniczne (smart card) plus hasło: Jeśli chodzi o dodatkowe bezpieczeństwo, pomóc mogą tokeny lub karty elektroniczne. Zawierają one informacje, które tylko w połączeniu z hasłem pozwalają odblokować laptopa. Inną możliwością poprawy poziomu bezpieczeństwa jest czytnik linii papilarnych: uwierzytelniający użytkownika przy starcie systemu lub podczas logowania.

4. Wygaszacz ekranu z hasłem: Podczas dłuższych dyskusji przy stoiskach często włącza się wygaszacz ekranu. Należy zadbać, by przy próbie wznowienia systemu pojawiło się okno z żądaniem hasła.

5. Wszystko ważne należy szyfrować: Bardzo ważne jest automatyczne szyfrowanie wszystkich danych na dysku twardym i na zewnętrznych nośnikach. Nawet w przypadku kradzieży urządzenia, dane są bezpieczne, a odczytanie ich bez hasła jest, na dzień dzisiejszy, niemożliwe.

W wielu firmach w dalszym ciągu lekceważy się problem bezpieczeństwa danych, ponieważ do tej pory nie wystąpiły poważne szkody z powodu ich utraty. Każdy, kto myśli w ten sposób, naraża swe działania na poważne ryzyko, a firmę – na wysokie koszty. Warto więc już wcześniej zadbać o bezpieczne i pewne przetwarzanie informacji na swoim komputerze.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.