Naciśnij ESC aby zamknąć

Technologie mobilne na plaży

Wakacje dla niektórych już się zaczęły, inni urlopy planują w najbliższej przyszłości. Część z nas wybierze aktywny wypoczynek, część postawi na słodkie lenistwo. Z pewnością niewiele osób wyobraża sobie jednak całkowite odcięcie się od świata i rezygnację z korzystania z nowoczesnych technologii.

Na wakacje zabierzemy więc nasze smartfony, czytniki e-booków, notebooki i tablety. Oprócz oddawania się typowo wakacyjnym rozrywkom będziemy surfować po sieci, korzystać z bankowości mobilnej i komunikatorów internetowych, będziemy też na bieżąco umieszczać zdjęcia w serwisach społecznościowych. Cyberprzestępcy już zacierają ręce i tylko czekają na internautów, którzy będą łączyć się z siecią za pośrednictwem niezabezpieczonych urządzeń mobilnych, w szczególności smartfonów pracujących na systemie operacyjnym Android.

Smartfony są dla wielu z nas mobilnym źródłem rozrywki i wiedzy o świecie, a także narzędziem umożliwiającym komunikację z bliskimi nam osobami. Używamy ich zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w czasie wakacyjnego odpoczynku. Eksperci podkreślają, że są one w naszym kraju coraz bardziej popularne – według raportu IDC stanowiły 47,5% wszystkich telefonów komórkowych sprzedanych w Polsce w pierwszym kwartale 2012 roku1. Smartfony są też coraz częstszym celem ataków cyberprzestępców, którzy szczególnie upodobali sobie system operacyjny Android. Dlatego też, pomimo upalnej, urlopowej atmosfery, nie należy zapominać o bezpieczeństwie urządzeń mobilnych:

Cyberprzestępców można śmiało nazwać ekspertami w dziedzinie inżynierii społecznej. Potrafią oni zmylić ofiarę i skłonić ją do tego, by pobrała złośliwe oprogramowanie. Uważnie śledzą trendy rynkowe i mogą zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład w sezonie urlopowym. Zainfekowany telefon może dostarczyć cyberprzestępcom wielu cennych informacji dotyczących loginów i haseł, może też wysyłać niewidoczne dla nas drogie SMS-y” – mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w firmie Trend Micro.

Aby w pełni docenić uroki letniego wypoczynku warto poświęcić chwilę na zabezpieczenie naszych telefonów. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:

– Zabezpiecz swoje urządzenie hasłem
– Kiedy łączysz się z publiczną siecią bezprzewodową, odznacz pole „automatycznych połączeń w przyszłości”
– Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji, dodatkowo sprawdzaj wydawcę i reputację każdej aplikacji, którą ściągasz
– Kiedy instalujesz aplikacje, sprawdź jakich pozwoleń od Ciebie żąda
– Pamiętaj, by zainstalować w program chroniący telefon przed złośliwym oprogramowaniem.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.