Naciśnij ESC aby zamknąć

Superkomputer do zadań specjalnych

Wczoraj w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademii Sieci Komputerowej został uruchomiony najszybszy superkomputer w Europie Środkowo-Wschodniej – Galera. W uroczystości wziął udział Paul S. Otellini, prezes i dyrektor generalny firmy Intel Corporation.

“Moc obliczeniowa superkomputera Galera i projekty, w których będzie on wykorzystywany, wpłyną bezpośrednio na nasze codzienne życie – od medycyny i nowych sposobów leczenia raka do zwiększenia bezpieczeństwa lotów. Dzięki nowoczesnej technologii wyniki badań będą dostępne o wiele szybciej, niż ich realizacja metodami laboratoryjnymi, a przy tego typu projektach właśnie czas ma największe znaczenie” – powiedział dr Paweł Gepner z Intel EMEA High Performance Computing Architecture Specialist.

Superkomputer mieści się w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej w Gdańsku. Klaster jest oparty na 1400 procesorach czterordzeniowych Intel Xeon, co daje łącznie liczbę 5400 rdzeni. Sprzęt waży 7 ton ma 17 metrów długości, 8 kilometrów kabli i bilionową liczbę tranzystorów. Instalacja superkomputera rozpoczęła się w listopadzie 2007 r. i trwała aż do stycznia tego roku. Galera potrafi wykonać 50 bilionów działań matematycznych (takich jak dodawanie lub mnożenie liczb zmiennoprzecinkowych) w ciągu sekundy!. Wykonanie takiej liczby działań zajęłoby wszystkim ludziom na Ziemi około 1000 lat.

“Jestem dumny, że Intel Technology uruchamia superkomputer o największej mocy obliczeniowej w tym regionie” – przyznał Paul S. Otellini, główny szef firmy Intel.

Źródło: PAP

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.