Naciśnij ESC aby zamknąć

Studencki Festiwal Informatyczny 2008 – relacja

Przez trzy dni Kraków żył informatyką. Przynajmniej powinien. W dniach 6-8 marca odbyła się kolejna edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego. Impreza jak zwykle była reklamowana w różnych mediach, przyciągnęła wielu sponsorów i kusiła bogatym wachlarzem prezentacji. Niestety, nie można powiedzieć, że konferencja udała się w stu procentach.

Na tegorocznym SFI miałem okazję uczestniczyć w kilku, dość ciekawie zapowiadających się, wykładach. Brak czasu nie pozwolił mi na wysłuchanie wszystkich wykładów, którymi byłem zainteresowany. W związku z tym ocenie poddam ogólne przygotowanie SFI pod kątem technicznym oraz poziom prezentacji w których brałem udział.

[ Miejsce ]

Tegoroczny Festiwal odbywał się, podobnie jak rok temu, na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego. Wszystkie prezentacje były wygłaszane na specjalnie przygotowanej sali w nowoczesnym budynku UE. Cieszyła duża ilość miejsca, dobre zaplecze gastronomiczne i zadbany kampus. Ponadto, zorganizowanie SFI na terenie UE gwarantowało bezproblemową podróż na miejsce konferencji nawet dla mieszkańców innych miast (budynki UE umiejscowione są kilkaset metrów od Dworca Głównego w Krakowie).

[ Czas ]

Osobiście uważam, że termin konferencji nie był optymalnie dobrany. W pierwszy dzień SFI w Krakowie odbywały się Inżynierskie Targi Pracy, które przyciągnęły część studentów związanych z informatyką. Tłumaczyć to może mniejszą frekwencję na sali niż w ubiegłym roku. W pozostałe dni (piątek, sobota) sytuacja uległa poprawie.

[ Akcja ]

Najwyższy czas przejść do samych wykładów, których było naprawdę sporo i każdy mógł wybrać coś dla siebie. Prawie każdy… brakowało tematów związanych z technologiami Microsoftu, ale firma rodem z Redmond nadrabia to swoimi własnymi konferencjami IT Academic Day. Jeżeli chodzi o zagadnienia związane z bezpieczeństwem komputerowym, to na uwagę zasługiwały prezentacje Piotra Kluczwajda („Trendy w rozwoju bezpieczeństwa i współczesnych sieci komputerowych”) oraz Mariusza Stawowskiego („Projektowanie systemów ochrony centrów danych oraz innych systemów informatycznych o podwyższonych wymaganiach bezpieczeństwa”). Zawiódł niestety wykład Arkadiusza Kozaka („Cyber-Policja”) – spodziewałem się czegoś więcej niż omówienia ogólnie znanych definicji i popularnych zagrożeń czyhających w Internecie. Oczywiście nikt nie wymaga aby ujawnione zostały sekrety działania policji tropiącej wykroczenia w sieci, ale taki temat można było przedstawić w o wiele ciekawszej formie. Na SFI wiele mówiło się także o JEE – omawiane były metody użycia AJAX w Javie oraz proces tworzenia autorskiego Framework’a na podstawie JLupin (opisywał twórca JLupin – Piotr Róg). Java obecna była także poza salą wykładową w postaci stoisk firm bezpośrednio związanych z tym językiem – Sabre i Software Mind. Uczestnicy konferencji mogli porozmawiać o ewentualnej pracy i wykonywanych projektach. Osobiście najbardziej czekałem na wykład Maciej Fijałkowskiego (PyPy – Automatic Generation of VMs for Dynamic Languages). Niestety zawiodłem się. Wykład był przeprowadzony bardzo chaotycznie i po kilkunastu minutach traciło się główny wątek. Może jest to tylko moje indywidualne odczycie wynikające ze zbyt dużych oczekiwań, ale Maciek nie wypadł dobrze. Podsumowując , tematy prelekcji były kierowane do jak największego grona ludzi. Starano się trafić w różne gusta i dogodzić zwolennikom różnych technologii. W wyniku tego wyszła mieszanka ciekawych, ale niczym nie zachwycających prezentacji.

[ Bonusy ]

Jak na każdej tego typu konferencji tak i na tej można było wygrać szereg nagród w różnych konkursach. Można było wziąć udział w lidze PowerBalla organizowanej przez Software Mind lub wziąć udział w teście sprawdzającym naszą wiedzę z technologii AJAX (były do wygrania iPody). Oprócz tego po każdej prezentacji odbywało się losowanie nagród ufundowanych przez firmę związanym z danym wykładowcą.

[ Podsumowanie ]

SFI było udaną imprezą, ale niestety nie dorównała Festiwalowi z poprzedniego roku. Liczyłem na znaczący progres, którego niestety nie uświadczyłem. Nie zawsze wciągające prezentacje, połączone z problemami technicznymi (były one powodem przerwania wykładu o AJAX) i mniejszym rozmachem niż rok temu na pewno nie przyniosły sławy SFI. Oczywiście czas spędzony na UE nie był czasem straconym. Zawsze warto uczestniczyć w tego typu imprezach i zdobywać nowe doświadczenia. Tylko mogłoby być troszkę lepiej…

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.