Naciśnij ESC aby zamknąć

Spotkanie OWASP – relacja

W czwartek, w murach Politechniki Krakowskiej odbyło się kolejne spotkanie OWASP. W Audytorium, na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, można było uczestniczyć w ciekawych wykładach związanych z bezpieczeństwem komputerowym i porozmawiać na tematy związane z OWASP.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia OWASP. Można było posłuchać o możliwości członkowstwa, związanymi z nim profitami i kosztami jakie musimy ponieść. Przedstawione zostały także informacje o certyfikacji sygnowanej przez OWASP, która powinna być wprowadzona do końca 2008 roku. Uczestnicy spotkania mogli przedstawić swoją wizję certyfikatów wydawanych przez OWASP i podyskutować nad procesem ich przyznawania.

Kolejny wykład prowadził Przemysław Skowron – uczestnik Spring of Code 2007. Przemek opowiedział o konkursie Wargame, który będzie składał się z dwóch części. Pierwsza, będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Druga, będzie przeznaczona dla uczestników tegorocznej konferencji Confidence. Co ciekawe oba etapy będą od siebie zupełnie niezależne. Omówione zostały także szczegóły konkursu, jego przebieg oraz tematyka zadań (oczywiście bardzo ogólnikowo). Zainteresowanych Wargame zachęcam do śledzenia strony Confidence.

Ostatni wykład związany był z bezpieczeństwem aplikacji webowych. Filip Palian w prezentacji zatytułowanej „Introduction to Web Applications Security” omówił wszystkie błędy należące do TOP10 błędów OWASP na rok 2007. Filip, pomimo swojego debiutu jako prelegent, poradził sobie znakomicie (chociaż bardziej zaawansowani uczestnicy spotkania mogli się lekko nudzić…).

Następne spotkanie OWASP odbędzie się za około 2 miesiące. W imieniu przedstawicieli OWASP zapraszam wszystkich ludzi zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa komputerowego.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.