Naciśnij ESC aby zamknąć

SANS obnaża najsłabsze ogniwa

Co łączy Internet Explorera, Biblioteki Windows, Mac OS X, komunikatory internetowe i phishing – wszystkie znalazły się na opublikowanej przez SANS, uaktualnionej liście 20 najpopularniejszych celów ataków, które wykorzystują słabości w zabezpieczeniu Internetu. SANS Institute publikuje taką listę z wykorzystaniem danych dostarczanych przez agencje rządowe i ekspertów bezpieczeństwa pracujących w branży oraz instytucjach naukowych na całym świecie.

Na pierwszym miejscu na liście znajduje się Internet Explorer, który nadal jest najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie. W zeszłym roku IE zyskał negatywny rozgłos, ze względu na to, że w przeglądarce tej wykryto dużą liczbę luk (które zostały następnie załatane przez Microsoft). Na liście znajdują się również Biblioteki Windows i Usługi Windows, razem z pakietem Microsoft Office, w którym w 2006 roku również wykryto wiele krytycznych luk. Jednak, lista ta nie składa się tylko z produktów Microsoftu: Mac OS X również na niej figuruje, ponieważ w zeszłym roku Apple wypuścił łaty na kilka ważnych usterek. Eksperci SANS wymieniają również “słabości konfiguracyjne” w systemach Unix.

Jeśli chodzi o ogólne aplikacje dla różnych platform, SANS podkreślił słabości w aplikacjach sieciowych, bazach danych, komunikatorach internetowych, odtwarzaczach multimedialnych, serwerach DNS, oprogramowaniu do tworzenia kopii zapasowych oraz serwerach bezpieczeństwa i korporacyjnych. Inne źródła luk można znaleźć w usługach VoIP lub Konfiguracjach Sieciowych. Podkreślono również kwestie nadmiernych przywilejów użytkownika i oszustwa związanych z użytkownikami. Dodatkowo, na liście szczególną uwagę zwrócono również na ataki “zero-day” (wykorzystanie luki natychmiast po jej wykryciu), które w zeszłym roku stanowiły niezwykle częste zjawisko. Ten rodzaj ataku staje się coraz powszechniejszy, a w 2006 roku jego ofiarą padły popularne aplikacje, takie jak Internet Explorer i Microsoft Office.

Źródło: SANS Institute, Kaspersky

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.