Naciśnij ESC aby zamknąć

Przełomowe sprzętowe rozwiązanie antywirusowe

Kaspersky Lab informuje o opatentowaniu w Stanach Zjednoczonych sprzętowego systemu antywirusowego, który skutecznie zwalcza rootkity. Nowa technologia wykorzystuje sprzętowe rozwiązanie antywirusowe, którego główną funkcją jest neutralizowanie najbardziej rozpowszechnionego rodzaju zagrożenia – szkodliwych programów, które zagnieżdżają się lub infekują pliki na dysku twardym komputera. Opatentowany program antywirusowy skanuje dane zapisane na dysku twardym, identyfikując oraz blokując szkodliwe programy.

Patent Nr 7 657 941 został zarejestrowany przez Amerykański Urząd ds. Patentów i Znaków Towarowych 2 lutego 2010 roku. Opatentowana technologia została opracowana przez Olega Zajcewa, starszego specjalistę ds. technologii w Kaspersky Lab.

[quote]„Jako innowacyjna firma ciągle poszukujemy alternatywnych rozwiązań, które znacząco zwiększają poziom ochrony naszych klientów” – powiedział Nikołaj Griebiennikow, dyrektor techniczny w Kaspersky Lab. „Obszar naszych badań rozciąga się od tzw. ‘cloud computingu’ po wykorzystywanie niekonwencjonalnych rozwiązań sprzętowych. Opatentowane sprzętowe rozwiązanie antywirusowe pozwoli nam pokonać ograniczenia ochrony komputerowej związane z systemami operacyjnymi”. [/quote]

Opatentowane urządzenie jest instalowane pomiędzy sterownikiem (dyskiem twardym lub SSD) a jednostką obliczeniową (procesorem lub RAM) i jest połączone z szyną systemową lub zintegrowane ze sterownikiem dysku. Sprzętowe rozwiązanie antywirusowe blokuje lub zezwala na zapisywanie danych na dysku, ostrzegając przed zagrożeniami i dostarczając użytkownikowi informacje o swoim działaniu (jeżeli sprzętowe urządzenie kontroli jest zainstalowane w komputerze, możliwy jest dialog z użytkownikiem). Urządzenie może działać niezależnie lub w połączeniu z oprogramowaniem antywirusowym.

Ponieważ ochrona jest zaimplementowana na poziomie sprzętu a nie oprogramowania, technologia ta nie zależy od konfiguracji systemu operacyjnego i może skutecznie zwalczać szkodliwe programy, które zwiększają swoje przywileje w systemie, np. rootkity. Rootkity przechwytują funkcje systemu operacyjnego, dzięki czemu potrafią aktywnie przeciwdziałać wykryciu ich i usunięciu przez rozwiązania antywirusowe, które działają w tym samym środowisku. W szczególności rootkity mogą zablokować uruchomienie aplikacji antywirusowej, śledzić jej działania i odzyskiwać szkodliwe procesy usunięte przez aplikację antywirusową, modyfikować opcje usuwania w rejestrze systemowym itd. Jednak taka aktywność nie będzie skuteczna w przypadku rozwiązania sprzętowego, które nie działa w zainfekowanym środowisku systemu operacyjnego, a rootkit zostanie szybko zneutralizowany.

Opatentowane urządzenie wykorzystuje własne uaktualniane antywirusowe bazy danych, które są chronione przed szkodliwym kodem i błędnymi wpisami podczas aktualizacji. Ponieważ urządzenie posiada własny procesor i RAM, nie pochłania zasobów komputera, do którego jest podłączone. Jeżeli będzie taka konieczność, można podłączyć do niego oddzielne źródło zasilania.

[quote]„Rozwiązania antywirusowe i szkodliwe programy to rodzaje oprogramowania z podobnymi prawami” – powiedział Oleg Zajcew, specjalista ds. technologii w Kaspersky Lab. „Właśnie dlatego sprzętowe rozwiązanie antywirusowe posiada przewagę nad konwencjonalnymi rozwiązaniami antywirusowymi – monitoruje ono wszystkie próby uzyskania dostępu do pamięci, a jednocześnie pozostaje niedostępne dla szkodliwego oprogramowania. Jest to niezwykle istotne dla zwalczania tak wyrafinowanych zagrożeń, jak rootkity czy bootkity. Co więcej, sprzętowe rozwiązanie antywirusowe bezproblemowo integruje się z innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa, jak również z oprogramowaniem serwerowym i wyspecjalizowanymi komputerami, np. ATM.” [/quote]

Kaspersky Lab złożył ponad 50 patentów w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach i Europie. Dotyczą one szeregu różnych technologii opracowanych przez personel firmy.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.