Naciśnij ESC aby zamknąć

Projekty Oracle dla Linuxa

W trakcie konferencji LinuxWorld, Oracle poinformował, że jest w trakcie prac nad kilkoma projektami, które mają zwiększyć funkcjonalność linuxowych platform biznesowych. Wszystkie projekty zostaną opublikowane na licencji GPL, co oczywiście bardzo cieszy.

Oracle pracuje między innymi nad systemem plików BRTFS dla linuxa, który ma zastąpić wykorzystywany dotychczas Ext3. BRTFS ma być wykorzystany zwłaszcza tam gdzie składuje się olbrzymie ilości danych i umożliwić między innymi szybkie sprawdzanie spójności i tworzenie przyrostowych kopii zapasowych. Maksymalna wielkość partycji oraz pojedynczego pliku to 160 EiB (eksbibajtów), dla przybliżenia wielkości jednego eksbibajta powiem, że jest to 2^60.

Kolejnym projektem jest Oracle Authentication Services for Operating Systems, który umożliwia bezpieczne i scentralizowane zarządzanie uprawnieniami oraz procesem autoryzacji użytkowników systemu.Obecnie Authentication Services for Operating Systems pracuje wyłącznie z Oracle Enterprise Linux i Red Hat Enterprise Linux, jednak firma obiecuje, że w przyszłości wspierane będą również inne platformy.

Ciekawie zapowiada się również Oracle Linux Test Kit, którego początki sięgają połowy roku 2006. Oprogramowanie to ma umożliwiać weryfikację stabilności
i funkcjonalności jądra systemu oraz stwierdzenie czy konfiguracja systemu spełnia wymagania poszczególnych wersji baz danych Oracle. Audyty w ramach Oracle Validated Configurations poza stabilnością i funkcjonalnością jądra systemu operacyjnego, obejmują również m.in. osprzęt sieciowy oraz systemy składowania danych.

Koncern zapowiada, że poprawki będą publikowane na takiej licencji, na jakiej będą publikowane kolejne wersje jądra systemu.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.