Naciśnij ESC aby zamknąć

Policja ostrzega przed phishingiem

Wysyłanie e-maili kierujących użytkowników internetowych kont bankowych na stworzone przez hakerów strony imitujące oryginalne strony banków jest jedną z najczęstszych form kradzieży numerów kart i numerów PIN. Coraz częściej hakerzy chcąc dobrać się do naszych pieniędzy wykorzystują także telefony komórkowe.To swego rodzaju nowość w przestępczej działalności.

Mechanizm działania jest podobny. Do użytkownika kont dociera informacja o nieprawidłowościach, reorganizacji lub rutynowym sprawdzeniu danych użytkownika – właściciela konta bankowego. Ma to skłonić klienta banku do wejścia na spreparowaną przez hakerów stronę banku, wysłania sms-a lub zadzwonienia pod wskazany numer. Następnie, jeśli hakerzy wykorzystują Internet użytkownik jest proszony o wpisanie (potwierdzenie) na wywołanym formularzu internetowym swoich danych, najczęściej numeru konta, kodu PIN lub numeru karty kredytowej. Jeśli kradzież danych następuje za pośrednictwem telefonu komórkowego użytkownik łączy się z osobą przedstawiającą się jako pracownik banku, bądź z automatem, który prosi o podanie potrzebnych hakerom informacji.

Obie metody wydają się skomplikowane, ale tak naprawdę bazują na braku ostrożności użytkownika oraz nieznajomości procedur obowiązujących w kontaktach pomiędzy bankiem i jego klientami. Banki bez względu na okoliczności nigdy nie wzywają swoich klientów, by ci podawali jakiekolwiek wrażliwe dane za pośrednictwem strony internetowej, e-maila, czy sms-a.

Źródło: Komenda Główna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.