Naciśnij ESC aby zamknąć

Polacy mistrzami w programowaniu zespołowym!

Drużyna reprezentująca Uniwersytet Warszawski zdobyła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC), które zakończyły się w Tokio.

Polska drużyna rozwiązała 8 z 10 zadań, do których należało rozwiązanie problemów, istniejących w życiu codziennym, poprzez stworzenie odpowiedniego oprogramowania. Zadania dotyczyły m.in. opracowania najlepszego systemu wydawania bagaży na lotniskach, czy zaprojektowanie trasy Grand Prix.

Zespół wystąpił w składzie: Marek Cygan, student 4 roku informatyki, Marcin Pilipczuk, student 4 roku jednoczesnych studiów informatyczno-matematycznych (JSIM), Filip Wolski, student 1 roku JSIM.

W zawodach wzięło udział ponad 6 tysięcy trzyosobowych drużyn z całego świata. 88 z nich zakwalifikowało się do finałów, które odbyły się po raz 31. w stolicy Japonii.

Był to już 13. występ “Orłów Warszawy” na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, a drugi zakończony zwycięstwem. Poprzednio drużyna prowadzona przez prof. Jana Madeya i dr hab. Krzysztofa Diksa zwyciężyła przed czterema laty. Przed rokiem reprezentani Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zajęli siódme miejsce (na drugiej lokacie uplasował się z zespół z Uniwersytetu Jagielońskiego).

“Sukcesy polskich studentów, którzy wygrywają międzynarodowe zawody w programowaniu sprawiają, że coraz więcej międzynarodowych firm IT interesuje się polskim rynkiem. Przykładem jest chociażby Google, który nie otworzyłby laboratorium w Polsce, gdyby nie te sukcesy” – mówi dr hab. Krzysztof Diks. “Zwycięstwo w prestiżowych zawodach to także szansa dla uczelni na granty naukowe od firm. Rozmawiamy z dwiem firmami ze Stanów Zjednoczonych, dla których być może będziemy prowadzić prace naukowo-badawcze. Na razie jednak za wcześnie na szczegóły. Już teraz UW współpracuje z Comarchem i SAS Institute” – dodaje. Dowiedziliśmy się, że projekty miałyby dotyczyć programowalnych kart graficznych i budowy inteligentnej sieci energetycznej.

Zadania, które musieli wykonać finaliści można znaleźć pod adresem icpc.baylor.edu/icpc/finals/default.htm (Day 3; Problem Set (pdf). Polscy studenci wykonali zadania: A, B, C, D, E, F, G, I.

Źródło: Onet.pl, Digit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.