Naciśnij ESC aby zamknąć

Podstawy Administrowania Systemami Linux – warsztaty

Warsztaty przeznaczone są dla osób pragnących nabyć niezbędne umiejętności związane z administrowaniem systemami Linux. Pomogą także bardziej doświadczonym użytkownikom utrwalić i poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu. Podczas warsztatów poruszane będą zagadnienia związane z użytkowaniem systemu, administracją usługami lokalnymi, a także wybranymi usługami sieciowymi.

Dzięki szkoleniu uczestnik będzie umiał instalować różnego typu dystrybucje Linuksa, zarządzać oprogramowaniem, konfigurować sieć oraz uruchamiać takie usługi jak drukowanie, zdalny dostęp SSH czy serwery udostępniania plików (Samba, FTP, NFS). Podczas omawiania konfiguracji SSH zostaną poruszone także zagadnienia związane z autentykacją z wykorzystaniem kluczy asymetrycznych oraz zaawansowane techniki szyfrowanych tuneli sieciowych. Dzięki tej wiedzy uczestnik będzie umiał tunelować każdy rodzaj ruchu i ukrywać go, a także tworzyć dostęp do zasobów lokalnych sieci bez wykorzystywania forwardingu portów na routerze.

Zagadnienia poruszone podczas warsztatów:

Podstawy systemu Linux (architektura, geneza i ścieżka rozwoju)
Zarządzanie systemem plików, oprogramowaniem oraz użytkownikami (system plików i katalogi, polecenia powłoki Bash – praca w trybie tekstowym, edytory tekstu)
Konfiguracja sieci (DNS, DHCP, bramki sieciowe, dostęp do Internetu)
Drukowanie w systemie i inne usługi biurowe
Zdalny dostęp przez SSH, tunelowanie ruchu
Serwery plików (Samba, FTP, NFS) – udostępnianie zasobów (plików i katalogów)

Warsztaty skierowane są przede wszystkim do administratorów systemów IT oraz sieci, a także specjalistów ds. bezpieczeństwa. Szkoleniem zainteresowani mogą być także programiści i webdeveloperzy pracujący na platformach wykorzystujących systemy Linux. Uczestnik szkolenia nie musi posiadać dużego doświadczenia w pracy w Linuksie.

Wymagania względem uczestników:

Umiejętność podstaw administracji dowolnego systemu operacyjnego (Windows, Unix, MacOS itp.)
Podstawowa znajomość zagadnień związanych z konfiguracją sieci
Podstawowa znajomość protokołów TCP/IP

Data: 1-3 lipca
Miejsce: Centrum Konferencyjno-Kongresowe
ul.Bobrowiecka 9, Warszawa

Koszty uczestnictwa:
Przy rejestracji do 24 czerwca – 2090 PLN (brutto)
Przy rejestracji po 24 czerwca – 2450 PLN (brutto)

Dodatkowe informacje i zapisy:
Akademia Linux Magazine
www.alm.org.pl
[email protected]
tel.: (022) 642 25 19
faks: (022) 642 70 05

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.