Naciśnij ESC aby zamknąć

Pirackie oprogramowanie w firmie telekomunikacyjnej

Policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą w Siedlcach zatrzymali 34-letniego mężczyznę podejrzewanego o udostępnianie pirackich programów komputerowych. Nielegalne oprogramowanie znaleźli w jednej z firm świadczącej usługi telekomunikacyjne i elektroenergetyczne na terenie powiatu siedleckiego i węgrowskiego. Mężczyźnie może grozić nawet do 5 lat więzienia.

Od pewnego czasu do policjantów zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w Siedlcach zaczęły docierać sygnały o tym, że w komputerach służbowych jednaj z firm wykorzystywane jest nielegalne oprogramowanie. Wczoraj postanowili sprawdzić te informacje. Podczas przeszukania pomieszczeń zabezpieczyli ponad 1 terabajt danych, które przechowywane były na dwóch komputerach stacjonarnych pełniących rolę serwerów FTP. Na serwerach tych udostępniane były najnowsze wersje systemów operacyjnych oraz specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane m. in. przez projektantów.

Jak ustalili policjanci, ponad 1000 użytkowników miało możliwość pobierania z serwera najnowszych filmów, gier komputerowych i muzyki. Łączna wartość pirackich materiałów na serwerach wg wstępnej oceny może przekroczyć nawet 500 tys. złotych.

Administrator oraz osoby korzystające z serwerów mogą teraz ponieść odpowiedzialność karną za wykorzystywanie programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez zgody osoby uprawnionej. Grozi za to nawet 5 lat więzienia.

Źródło: Komenda Główna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.