Naciśnij ESC aby zamknąć

Pierwsze pirackie HD DVD w sieci BitTorrent

Piraci cyfrowego świata doczekali się swojego kolejnego osiągnięcia – film Serenity wydany na płycie HD DVD został już nielegalnie skopiowany i jest dostępny w sieci BitTorrent. Plik .EVO z filmem zajmuje 19,6 GB i może być odtworzony za pomocą większości popularnych aplikacji do oglądania filmów DVD.

Skopiowany z płyty HD DVD materiał wideo zakodowany został w formacie MPEG-4 VC-1. Niecałe trzy tygodnie upłynęły więc od czasu, kiedy to użytkownik forum Doom9 (http://forum.doom9.org/showthread.php?t=119871) ukrywający się pod pseudonimem Muslix64 poinformował o udanym ominięciu zabezpieczeń stosowanych na tego typu nośnikach. Do obejścia systemu AACS posłużył mu napisany przez niego w Javie program BackupHDDVD. Program został udostępniony wraz z kodem źródłowym, a więc możliwe, że zostanie jeszcze ulepszony.

Brakowało tylko klucza potrzebnego do zdekodowania filmu. Około 3 tyg zajęło forumowiczom doom9 odnalezienie poszukiwanego klucza w dumpie pamięci z PowerDVD/WinDVD. Obecnie znane są klucze do co najmniej kilkudziesięciu filmów w tym formacie (http://www.hdkeys.com/). Dzięki tym zabiegom można obejrzeć film nagrany na nośniku HDDVD nie posiadając karty video zgodnej z HDCP na monitorach HD.

Pomoc: Łukasz Jagiełło

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.