Naciśnij ESC aby zamknąć

Oszuści zablokowali portal

Policjanci z Łodzi i Sieradza zatrzymali ojca i syna podejrzanych o oszustwo komputerowe. Mężczyźni opracowali system, za pomocą którego automatycznie tworzyli fikcyjne profile użytkowników na jednym z portali internetowych. Za ich pośrednictwem rozsyłali do innych posiadaczy kont korespondencję reklamową. Działając w ten sposób sprawcy doprowadzili do “zawieszenia” systemu informatycznego portalu. Straty, jakie wyrządzili, sięgają nawet 300 tys. zł.

Dwa tygodnie temu łódzcy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej zostali poinformowani o przestępczej działalności na szkodę jednego z portali internetowych. Jak wynika z ustaleń śledczych, sprawcy wykorzystując popularność jednego z portali założyli około 6 tys. fikcyjnych kont użytkowników. Prowadziły one do bezpłatnej reklamy sprzedawanych przez nich produktów. Straty wynikające z tego tytułu przedstawiciele portalu oszacowali na blisko 300 tys. złotych. Jak się okazało, sprawcy opracowali skrypt komputerowy pozwalający na zautomatyzowanie procesu tworzenia fikcyjnych kont. Za ich pośrednictwem na ogromną skalę rozsyłano do innych użytkowników portalu korespondencję reklamową. Działając w ten sposób sprawcy doprowadzili do zatrzymania systemu informatycznego portalu.

Pracujący nad tą sprawą policjanci szybko wpadli na trop sprawców. Było to możliwe dzięki dobrej współpracy z pracownikami Działu Bezpieczeństwa pokrzywdzonego portalu. W Sieradzu zlokalizowali kilka komputerów i serwer służący do przestępczego procederu. Inicjatorem i pomysłodawcą był 19-letni mieszkaniec miasta, którego pasją jest informatyka. W proceder zaangażował także 40-letniego ojca. Oszuści wpadli na gorącym uczynku. Kiedy stróże prawa weszli do ich mieszkania, komputery były w trakcie generowania kolejnych kont. Policjanci zabezpieczyli m.in. trzy komputery stacjonarne, trzy laptopy, szafę serwerową oraz płyty z pirackim oprogramowaniem.

Za oszustwo komputerowe dotyczące mienia znacznej wartości grozić może do 10 lat pozbawienia wolności. Zarzuty przedstawiono zarówno 19-latkowi, jak i jego 40-letniemu ojcu, notowanemu już wcześniej za przestępstwo gospodarcze.

Również śląscy policjanci zatrzymali dwóch nieletnich oszustów internetowych. Dwaj 16-letni mieszkańcy powiatu pszczyńskiego stworzyli program, który do każdego nowo umieszczonego zdjęcia na jednym z portali internetowych komentarz, w którym znajdowała się reklama płatnego programu do pobierania plików. Jak ustalili prowadzący sprawę funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP Katowice tylko z komputera jednego z 16-latków wysłano aż około 120 tys. takich spamów. Tak duża ilość reklam sparaliżowała działanie portalu, ponadto spowodowała czasowe wyłączenie jego pracy. Spamy spowodowały także zmniejszenie ilości osób odwiedzających portal o prawie 2 miliony.

Przedstawiciele portalu wycenili straty na około 60 milionów złotych. Młodzi hakerzy na swój czyn odpowiedzą przed sądem rodzinnym. Nie jest wykluczone, że właściciele portalu będą domagać się wyrównania strat spowodowanych działalnością 16-latków.

Źródło: Komenda Główna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.