Naciśnij ESC aby zamknąć

Oficjalna premiera FireFox 2

“Firefox 2 oferuje najlepszy z dostępnych dziś sposobów korzystania z Sieci” – powiedziała Mitchell Baker, prezes Mozilli -“Ulepszenia wprowadzone przez Mozillę w łatwości korzystania, wydajności i bezpieczeństwie w Firefoksie 2 odzwierciedlają nasze niezmienne i nieustanne starania, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników Sieci na całym świecie.”

Nowa wersja FireFoksa przynosi ulepszenia w przeglądaniu witryn w kartach. Programiści dodali przyciski zamykania na każdej karcie, usprawnili zarządzanie większą ilością kart i wprowadzili system przywracania sesji, dzięki któremu po uruchomieniu przeglądarki można automatycznie powrócić do uprzednio otwartych stron – FireFox zapamiętuje także dane, które znajdywały się w formularzach oraz zadania pobierania plików. Przeglądarka oferuje listę zamkniętych ostatnio kart, dzięki czemu można wrócić szybko do strony zamkniętej przez przypadek.

W opcjach przeglądarki znalazła się możliwość automatycznego sprawdzanie pisowni w polach formularzy. Moduł sprawdzający odszukuje błędy w pisowni i sugeruje poprawki. Poprawiono też opcje wyszukiwanie dostępne z poziomu przeglądarki: FireFox wyświetla teraz listę podpowiedzi podczas wprowadzania przez użytkownika szukanych słów do paska wyszukiwania (w wersji polskiej działa z wyszukiwarką Google). Znacznie uproszczono procedurę dodawania nowych wtyczek wyszukiwarek.

Do istniejącego wcześniej modułu umożliwiającego przeglądanie kanałów RSS dodano nowe możliwości. Wiadomości można przeglądać w dynamicznych zakładkach, korzystając z zewnętrznej aplikacji bądź decydując się na usługi sieciowe, w polskiej wersji realizowane domyślnie przez Startowy.com, Netvibes i Google Reader.

Duży nacisk położono na dopracowanie mechanizmów zabezpieczeń. Oprócz uznanych zabezpieczeń przed instalacją oprogramowania szpiegującego i niechcianymi wyskakującymi okienkami, FireFox 2 pomaga także chronić użytkowników przed kradzieżą tożsamości, informując ich, jeśli wejdą na podejrzaną stronę. Zabezpieczenie przed phishingiem jest domyślnie aktywne i korzysta z aktualizowanej co godzinę listy podejrzanych witryn. Dostępny jest też tryb rozszerzony, w którym użytkownik może opcjonalnie nakazać Firefoksowi sprawdzanie tożsamości witryn za pomocą zewnętrznej usługi, takiej jak Google. Zabezpieczenie to wyświetla ostrzeżenie wraz z poradami, co robić, kiedy tylko w Firefoksie zostanie otwarta podejrzana witryna.

Źródło: ITBiznes

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.