Naciśnij ESC aby zamknąć

Odpowie za wyłudzenie 140 tysięcy złotych

Stołeczni policjanci zatrzymali na lotnisku Okęcie 34-letniego obywatela Wenezueli Carlosa Raphaela C., byłego pracownika firmy produkującej bankomaty. Policjanci zarzucają mu wyłudzenie ok. 140 tys. zł z bankomatów na podstawie sfałszowanych kart płatniczych. Mężczyzna już przyznał się do winy, a sąd tymczasowo go aresztował.

Od kilku miesięcy policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy stołecznej zajmowali się sprawą nielegalnych transakcji w bankomatach. Wszystko wskazywało na to, że wypłat dokonywał ten sam mężczyzna.

W toku śledztwa policjanci ustalili, że nieznany wówczas sprawca wykorzystywał sfałszowane karty płatnicze i ingerował w same bankomaty za pomocą urządzenia mechanicznego powodującego błędne działanie czujników odpowiedzialnych za tzw. “reversal” (zwrot do bankomatu nie podjętych w określonym czasie pieniędzy). W ten sposób powstawały niedobory banknotów w kasetach wewnętrznych.

W końcu wytypowali byłego pracownika firmy produkującej bankomaty – 34-letniego obywatela Wenezueli. W związku z tym, że istniała obawa, że będzie on próbował przekroczyć granicę, poinformowano o poszukiwaniach odpowiednie służby.

Mężczyznę zatrzymano na Okęciu, gdy w piątek przyleciał z Pragi. Przy 34-latku znaleziono trzy przygotowane do użycia sfałszowane karty bankomatowe. Policjanci ustalili, że od czerwca Carlos Raphael C. przeprowadził 83 transakcje w całej Polsce (z tego 72 w Warszawie) na łączną kwotę 140 tys. zł.

Mężczyzna przyznał się do kradzieży i szczegółowo opisał przestępczy proceder. Sąd zastosował już wobec niego trzymiesięczny areszt.

Źródło: Komenda Główna Policji.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.