Naciśnij ESC aby zamknąć

Nowy przedmiot w szkole – Haking

Hakerzy są plagą w cyberprzestrzeni, odpowiadają za włamania do systemów operacyjnych oraz sieją spustoszenie w sieciach IT. Szkocki Uniwersytet wychodząc na przeciw włamywaczom stwarza podstawy pod nauczanie kontrowersyjnego kunsztu, ogłaszając nabór na pierwszy kurs, który rozpocznie się na Uniwersytecie Abertay w Dundee.

Jego absolewnci zostaną nauczeni jak łamać większość obecnie znanych systemów zabezpieczeń oraz zyskają wiedzę na temat doradzactwa w zakresie ochrony sieci. Szacuje się, że straty spowodowane włamaniami wynoszą tylko w brytyjskich firmach łącznie około 10 milionów funtów rocznie. Aplikanci kursu, który rozpocznie się we wrześniu, będą dokładnie wyselekcjonowani. Ministerstwo Spraw Wewnętrzych pomoże wyeliminować z listy kandynatów każdego u kogo wykryje skłonności lub przestępczą przeszłość. Studenci będą również nadzorowani pod kątem prawidłowego wykorzystania nauczonej wiedzy.

Profesor Lachlan MacKinnon, kierownik działu obliczeń i technologii szkoły Abertay, zapewnia o powadze kursu gdyż techniki ukazane w filmach takich jak Gry Wojenne są obecnie często w użyciu. “W rezultacie jeśli chcesz czuć się naprawdę bezpiecznie, wyłącz swój komputer już teraz, ponieważ nie ma niczego co sprawi, że Twoja maszyna będzie w 100% zabezpieczona. Jeśli chcą ukraść Twoje pieniądze, Twoją tożsamość, Twój dom, są w stanie to zrobić”, powiedział.

W ostatnim miesciącu koncern Shell, gigant paliwowy został zmuszony zawiesić możliwość płatności kartą po włamaniu oraz penetracji systemu bezpieczeństwa. Hakerzy dzięki uzyskanym informacjom klonowali karty kredytowe klientów firmy. Korzystali z nich następnie na terenie Wielkiej Brytanii oraz Francji. Nawiązując do bieżącego przeglądu bezpieczeństwa sieciowego w Zjednoczonym Królestwie, jeden na trzy komputery wielkich renomowanych korporacji były w poprzednim roku ofiarami ataków nieproszonych intruzów.

Źródło: Times OnLine

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.