Naciśnij ESC aby zamknąć

Nowy trojan bankowy Banbra.GUC

Wykryto aktywność nowego trojana bankowego Banbra.GUC, który został stworzony w celu kradzieży danych osób korzystających z bankowości internetowej poprzez korzystanie ze stron, m.in. Banco Santander i Banco do Brasil.

Jako przynętę złośliwy kod wykorzystuje film o akcji ratunkowej zasypanych chilijskich górników. To nowy wariant rodziny trojanów aktywnych Banbra, które pojawiły się po raz pierwszy w 2003 roku.

PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających Panda Security, odkryło nowy, złośliwy kod Banbra.GUC. Atakuje użytkowników podczas oglądania filmu o akcji ratunkowej zasypanych chilijskich górników. To nowy wariant trojanów bankowych z rodziny Banbra, które pojawiły się po raz pierwszy w 2003 roku.

Po uruchomieniu filmu trojan zaraża komputer wykonując przy tym szkodliwe operacje. Generalnie został zaprojektowany po to, aby przejmować hasła do usług bankowości internetowej. Jeżeli użytkownik, którego system został zarażony trojanem wejdzie na stronę logowania do konta bankowego, Banbra.GUC pobiera pliki wykonywalne symulujące stronę banku. Po wprowadzeniu danych plik wykonywalny zostaje zamknięty, a użytkownik przekierowany na autentyczną stronę banku. Następnie trojan przesyła swojemu twórcy e-mail ze wszystkimi skradzionymi danymi.

„To szczególnie niebezpieczny trojan, ponieważ poza kradzieżą danych bankowych instaluje inne złośliwe kody, które umożliwiają ataki cyberprzestępców” – ostrzega Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs. „Użytkownicy muszą być bardzo ostrożni, ponieważ trojany tego typu są zwykle rozpowszechniane w wiadomościach e-mail lub w sieciach społecznościowych za pomocą linków, które zdają się kierować do filmu na YouTube. W rzeczywistości pobierają trojana na komputer podczas oglądania filmu tak, aby nie wzbudzać podejrzeń” – wyjaśnia Corrons.

Więcej informacji na blogu PandaLabs: http://www.pandalabs.com

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.