Naciśnij ESC aby zamknąć

Niepodpisane sterowniki w Viście, rootkity i niebieska pigułka

Niedawno było głośno o tym, że w Windows Vista będzie można instalować tylko sterowniki podpisane cyfrowo. Hakerzy już znaleźli na to sposób. I nie tylko na to. W Las Vegas w dniach 2-3 sierpnia odbędzie się konferencja Black Hat Briefings, na której Microsoft zaprezentuje zabezpieczenia wprowadzone w Viście a niezależni specjaliści od zabezpieczeń będą mogli powiedzieć co o tym myślą a także zaprezentować swoje badania.

Bardzo ciekawą prezentację będzie mieć Joanna Rutkowska z singapurskiej firmy Coseinc, w której jest specjalistką od ukrywającego się w systemie szkodliwego oprogramowania. Rutkowska pokaże w jaki sposób wprowadzić własny kod do jądra Windows Vista Beta 2 (x64) bez rebootu. Umożliwi to ominięcie zabezpieczenia uniemożliwiającego instalację niepodpisanych cyfrowo sterowników… a także milion innych rzeczy. Czy więc oprócz wirusowych rootkitów pojawią się też “dobre” ułatwiające pracę użytkownikom?

Joanna Rutkowska zaprezentuje też prototyp technologii “Blue Pill” (fani Matriksa wiedzą o co chodzi), która umożliwi w niedalekiej przyszłości stworzenie w 100% niewykrywalnego szkodliwego oprogramowania, które przeniesie w system operacyjny w locie do zabezpieczonej wirtualnej maszyny. W locie czyli bez restartu, bez modyfikacji BIOSu czy bootsektora. Działający sobie system operacyjny nagle zaczyna działać pod kontrolą jakiegoś oprogramowania w ogóle tego nie zauważając. To tak jakby normalnie uruchomiony Windows nagle znalazł się wewnątrz VMWare czy Virtual PC.

Źródło: dobreprogramy.pl