Naciśnij ESC aby zamknąć

Niepodpisane sterowniki w Viście, rootkity i niebieska pigułka

Niedawno było głośno o tym, że w Windows Vista będzie można instalować tylko sterowniki podpisane cyfrowo. Hakerzy już znaleźli na to sposób. I nie tylko na to. W Las Vegas w dniach 2-3 sierpnia odbędzie się konferencja Black Hat Briefings, na której Microsoft zaprezentuje zabezpieczenia wprowadzone w Viście a niezależni specjaliści od zabezpieczeń będą mogli powiedzieć co o tym myślą a także zaprezentować swoje badania.

Bardzo ciekawą prezentację będzie mieć Joanna Rutkowska z singapurskiej firmy Coseinc, w której jest specjalistką od ukrywającego się w systemie szkodliwego oprogramowania. Rutkowska pokaże w jaki sposób wprowadzić własny kod do jądra Windows Vista Beta 2 (x64) bez rebootu. Umożliwi to ominięcie zabezpieczenia uniemożliwiającego instalację niepodpisanych cyfrowo sterowników… a także milion innych rzeczy. Czy więc oprócz wirusowych rootkitów pojawią się też “dobre” ułatwiające pracę użytkownikom?

Joanna Rutkowska zaprezentuje też prototyp technologii “Blue Pill” (fani Matriksa wiedzą o co chodzi), która umożliwi w niedalekiej przyszłości stworzenie w 100% niewykrywalnego szkodliwego oprogramowania, które przeniesie w system operacyjny w locie do zabezpieczonej wirtualnej maszyny. W locie czyli bez restartu, bez modyfikacji BIOSu czy bootsektora. Działający sobie system operacyjny nagle zaczyna działać pod kontrolą jakiegoś oprogramowania w ogóle tego nie zauważając. To tak jakby normalnie uruchomiony Windows nagle znalazł się wewnątrz VMWare czy Virtual PC.

Źródło: dobreprogramy.pl

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.