Naciśnij ESC aby zamknąć

Niebezpieczne działy IT

Pracownicy działów IT są odpowiedzialni za 1/3 przypadków wydostania się ważnych danych z firm. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez firmę Orthus, która przeanalizowała ponad 100 000 godzin, które w Sieci spędziło ponad 1000 pracowników z krajów europejskich. Badano, w jaki sposób osoby te przetwarzają, przechowują i przekazują ważne dla ich firmy dane.

Okazało się, że aż do 30% przypadków wycieku informacji doszło z winy pracowników IT, na drugim miejscu znaleźli się pracownicy biur obsługi klienta (22%), następnie osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach kooperujących z daną firmą (16%), pracownicy działu sprzedaży (12%) oraz wydziału operacyjnego (10%).

„Firmy muszą zwrócić uwagę na swoich pracowników, bo to oni stwarzają najpoważniejsze zagrożeni. Dopóki tego nie zrobią, nie można mówić o bezpieczeństwie” – stwierdził Richard Hollis, dyrektor Orthusa.

Do badania zachowań pracowników wykorzystano odpowiednie oprogramowanie zainstalowane na serwerach, terminalach i stacjach roboczych. Zapisywało ono przypadki nieuprawnionego dostępu do danych.

Źródło: ArcaBit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.