Naciśnij ESC aby zamknąć

Naukowcy z Berkley ratują prawo Moora

Znaleźli oni sposób na utrzymanie obowiązywania prawa Moora i wydaje im się, że są w stanie obniżyć parametry procesorów do 5-10 nanometrów.Obecnie jako minimum zakłada się 35 nm. Powodem jest dyfrakcja światła przy mniejszych grubościach wiązki.

Oznacza to,że trend co 18 miesięcznego podwajania liczby tranzystorów zostanie utrzymany.Ponadto umożliwi to zwiększenie pojemności zapisu 10 do 100 razy w porównaniu z pojedynczo warstwowymi Blue-ray oraz konstrukcje procesorów 10 razy mniejszych niż obecne.

Przy fotolitografii użytej do budowy procesorów światło jest używane aby stworzyć
stwardniającą reakcje w materiale światłoczułym,która zapobiegnie wypłukaniu
przez późniejszą kąpiel kwasową,pozostawiając połączone obszary półprzewodnika.
Naukowcy użyli tzw powierzchniowego rezonansu plazmowego(plasmonic metal material), którego elektrony wibrują i odbijają falę krótszą od normalnego światła(zainteresowanych odsyłam do nanofotoniki).

Wprowadzenie technolog do produkcji zajmie prawdopodobnie 3 do 5 lat.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.