Naciśnij ESC aby zamknąć

NASA wybrała Linuksa

NASA ma zamiar wykorzystać silnie zmodyfikowany system Linux, jako oprogramowanie do swojego najnowszego nabytku, superkomputera SGI Altix. Będzie to najobszerniejsza dystrybucja Linux, jaką kiedykolwiek stworzono.

Wraz z rozwojem badań kosmicznych pojawia się potrzeba wykorzystywania coraz to nowszych technologii, a co za tym idzie – wydajniejszych maszyn. Z powodu coraz większego zapotrzebowania na moc obliczeniową w instytutach badawczych NASA (National Aeronautics and Space Administration), organizacja ta postanowiła zainwestować w kupno nowego superkomputera firmy Silicon Graphics, Inc. (SGI). Jako system operacyjny sprzętowego potwora ma zostać wykorzystany specjalnie zmodyfikowany dla potrzeb badań naukowych Linux.

Nie będzie to zarazem zwykła dystrybucja. Prawdopodobnie na świecie będzie tylko kilka maszyn, które podołały by uruchomieniu tego oprogramowania. Powodem tego jest konfiguracja sprzętowa nowego nabytku NASA. Dokładnie 1024 połączonych procesorów Dual-Core Intel Itanium 2 będzie współpracować z 4TB pamięci nad 240TB danych umieszczonych na ultra szybkich nośnikach SGI InfiniteStorage 10000.

Superkomputer (SGI Altix) zostanie zamontowany w centrum badań Ames Research Center w Kalifornii w sierpniu tego roku.

Źródło: PC World Komputer

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.