Naciśnij ESC aby zamknąć

Największy atak od 8 lat

Specjaliści ostrzegają, że mamy obecnie do czynienia z największym atakiem wirusów od 8 lat. Sprawcą jest robak Worm.Conficker. Zaraził już 9 milionów maszyn, z czego 6.5 w ciągu ostatnich czterech dni. Do tak wielkich ataków dochodziło ostatnio w 2001 roku, a ich sprawcą był robak Worm.Nimda.

Do zarażenia robakiem Worm.Conficker może dojść na trzy różne sposoby, a tylko w przypadku jednego z nich przed atakiem chroni wydana w październiku łata MS08-67.

Na początku bieżącego miesiąca twórcy robaka zmienili go tak, że rozpowszechnia się przez wymienne nośniki danych oraz przez współdzielone w sieci pliki. Używa mechanizmu brute-force do odgadnięcia hasła administratora. Gdy mu się to uda, instaluje się na dysku C oraz zaraża współdzielone pliki.

“Gdy zgadnie hasło jakiegokolwiek użytkownika z grupy administratorów, to już po sprawie. Wystarczy jeden zarażony komputer, a rozprzestrzeni się on z szybkością pożaru. Nie przeszkodzi mu nawet fakt, że wszystkie maszyny w sieci lokalnej mają zainstalowane najnowsze poprawki” – mówi Mikko Hypponen.

Obecnie nie wiadomo, do czego służy Worm.Conficker. Ma możliwość porozumiewania się z serwerem cyberprzestępców, ale nie zauważono, by tworzył botnet. Na razie jedyną niedogodnością jest niemożność połączenia się z niektórymi witrynami oraz wyłączenia aktualizacji systemu Windows.

Zarażeniu uległy maszyny z Chin, Brazylii, Rosji, Indii i USA. Prawdopodobnie przestępcy rozpoczynają budowę potężnego botnetu.

Źródło: ArcaBit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.