Naciśnij ESC aby zamknąć

Największa kradzież on-line w historii

Szwedzki bank Nordea poinformował, że został pozbawiony przez wyłudzaczy od siedmiu do ośmiu milionów koron szwedzkich (około 3,4 mln zł), co stawiałoby tę kradzież, jako największą w historii ataków online.

Przez ostatnie 15 miesięcy klienci Nordei otrzymywali e-maile zawierające konie trojańskie. Trojan, “podrzucany” w poczcie elektronicznej uruchamiał się, gdy właściciel zainfekowanego komputera wpisał kody dostępu do swego konta chcąc przeprowadzić internetową operację bankową. W tym momencie kody te zostały przesłane do komputerów przestępców, którzy uzyskali tym samym dostęp do kolejnego konta.

Najprawdopodobniej około 250 klientów padło ofiarą phishingu. Szwedzka policja uważa, że atak pochodził z Rosji i ma już 121 podejrzanych.

Wszystkim poszkodowanym klientom bank zwrócił pieniądze. Z usług banku przez Internet korzysta około 2 mln klientów. Noreda ma w wielu państwach, m.in. w Polsce, 10 mln klientów, z których 4,6 mln korzysta z bankowości internetowej.

Źródło: Onet

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.