Naciśnij ESC aby zamknąć

Musisz pracować podczas urlopu? Rób to bezpiecznie!

Dawniej oznaką dobrze spędzonego urlopu było to, że po powrocie nie pamiętaliśmy swoich haseł. Obecnie nie zdarza się to zbyt często, ponieważ wielu urlopowiczów nie przerywa pracy nawet na wyjeździe. Eksperci z firmy Kaspersky Lab przygotowali kilka porad dla wszystkich, którzy muszą zabrać ze sobą pracę na urlop. Smartfony i tablety wiernie towarzyszą nam wszędzie, gdzie się udajemy – nawet jeśli jest to urlop. Co więcej, te urządzenia mobilne nie są używane jedynie do celów rekreacyjnych – często są zabierane po to, aby zapewnić kontakt z biurem i umożliwić pracę zdalną.

Zasada 1: Nigdy nie pozostawiaj swojego sprzętu bez opieki

Jeżeli zabierasz ze sobą jakiekolwiek urządzenia na urlop, nigdy nie zostawiaj ich bez opieki w takich miejscach jak plaża czy restauracja. Ryzyko, że zostaną ukradzione czy wykorzystane do nieodpowiednich celów, jest po prostu zbyt duże. Jeżeli chcesz zachować bezpieczeństwo, lepiej zamknij swojego smartfona lub tablet w hotelowym sejfie.

Zasada 2: Zabezpiecz swój sprzęt

Odpowiednie zabezpieczenie urządzenia – chociaż równie istotne w domu – ma szczególne znaczenie podczas podróży. Aby ograniczyć dostęp do sprzętu niepowołanym osobom, należy stosować szyfrowanie w celu zakodowania istotnych informacji oraz kod PIN i dodatkowe hasło odblokowujące ekran.

Zasada 3: Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem

Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem jest absolutną koniecznością, a wakacje nie są tu żadnym wyjątkiem. Zasada ta odnosi się nie tylko do laptopów, ale również do tabletów i smartfonów. Eksperci ciągle odnotowują wzrost liczby mobilnych szkodliwych programów, a 99 procent z nich powstaje z myślą o urządzeniach z Androidem.

Zasada 4: Uważaj podczas korzystania z hotspotów

Publiczne hotspoty często przyciągają ludzi, szczególnie podczas zagranicznych wojaży. Stawki roamingu danych są wysokie, a nikt nie chce pozostać bez dostępu do internetu. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ hotspoty to również magnes na złodziei danych. Jedynym sposobem zabezpieczenia się podczas korzystania z nich jest użycie aktywnego połączenia VPN. Bez takiego połączenia nie powinieneś sprawdzać swojego firmowego konta pocztowego, logować się do Facebooka czy korzystać z bankowości online.

Zasada 5: Dodatkowe środki bezpieczeństwa

Równie istotne jak zanotowanie przed wyjazdem na urlop numeru infolinii banku w celu anulowania karty kredytowej w razie kradzieży jest zapisanie danych kontaktowych operatora mobilnego. W przypadku utraty smartfona, możesz zadzwonić z hotelu i poprosić o zablokowanie go. W ten sposób złodziej nie będzie mógł wykonywać połączeń ani surfować po internecie na twój koszt.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.