Naciśnij ESC aby zamknąć

Microsoft udostępni polskiemu rządowi kod źródłowy Office

Ludwik Dorn – Wicepremier i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkał się w Warszawie z Kevinem Turnerem – dyrektorem ds. operacyjnych w Microsoft Corporation. Premier Ludwik Dorn i p. Kevin Turner postanowili o poszerzeniu współpracy dotyczącej zagadnień bezpieczeństwa elektronicznego i przeciwdziałania przestępstwom elektronicznym. Dotychczasowe porozumienie udostępniające polskiemu rządowi dostęp do kodu źródłowego Windows zostanie rozszerzone o aplikacje Office System, a przede wszystkim o współpracę w obszarze kryptografii i współpracy ekspertów obu stron dotyczącej bezpieczeństwa systemów komputerowych. Zebrane w ciągu ostatnich lat doświadczenia pozwalają nie tylko na rozszerzenie współpracy, ale przeniesienie jej na zupełnie inny poziom merytoryczny.

Premier Dorn wyraził zadowolenie z faktu, że rozwija się w Warszawie Centrum Inżynierii Oprogramowania, pierwsza tego typu inwestycja Microsoftu w Polsce, jak również zbudowane na bazie współpracy z polskim światem ekonomicznym Centrum Innowacji Microsoft w Poznaniu. Cieszą także inwestycje w młodzież – Polacy byli najliczniejszą grupą praktykantów z Europym, którzy trafili ostatniego lata do Redmond. Nie jest to dziwne, gdyż kultywując tradycje polskiej szkoły matematycznej w ogólnoświatowym konkursie Imagine Cup trzech polskich studentów zajęło całe podium w dziedzinie algorytmów! Szczególne zadowolenie zostało też wyrażone z powodu inicjatyw społecznych jakie Microsoft podejmuje na rzecz najbiedniejszych samorządów – sześć ośrodków Społecznych Centrów Internetowych ma na celu nie tyle dostarczenia samej technologii, ale przede wszystkim szkoleń zapobiegających wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców.

W trakcie rozmowy została też przedstawiona inicjatywa powołania Centrum Otwartych Rozwiązań dla e-Administracji, która pozwoliłaby samorządom zdecydowanie zmniejszyć koszty wdrażania rozwiązań informatycznych. Microsoft zobowiązał się do sfinansowania pierwszego projektu i promowania idei tworzenia rozwiązań, które obejmowałyby nie tylko samo oprogramowanie, ale także dokumentację, szkolenia i dalszy rozwój. Premier wyraził nadzieję, że takie inicjatywy nie tylko pozwolą na praktyczne i tanie wdrożenie najnowszych technologii, ale także przyczynią się do budowania kadr informatycznych w administracji. Podkreślił przy tym nadrzędną zasadę neutralności technologicznej państwa, ale wyraził zadowolenie z faktu, że światowi liderzy technologii poważnie traktują idee interoperacyjności i szczególne potrzeby polskiego rynku.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.