Naciśnij ESC aby zamknąć

McAfee Stinger – bezpłatne narzędzie dla użytkowników iPod

McAfee ogłosiła dzisiaj wprowadzenie na rynek nowej wersji oprogramowania McAfee Stinger, przygotowanego z myślą o dwóch znanych, konkretnych zagrożeniach dla systemu Windows, związanych z urządzeniami iPod i urządzeniami odtwarzającymi pliki w formacie MP3.

McAfee Stinger to indywidualne, oferowane bezpłatnie narzędzie wykrywające i usuwające określone wirusy, w tym W32/RJump.worm, znany także jako RJump.worm oraz W32/QQPass.worm, znany także jako QQPass.worm. Ochrona przed nimi dostępna jest w produktach McAfee odpowiednio od 25 września 2006 roku i 15 sierpnia 2006 roku, ale firma Avert Labs udostępniła opisywane narzędzie pod adresem http://vil.nai.com/vil/stinger/default.aspx z przeznaczeniem dla użytkowników, którzy nie dysponują jeszcze odpowiednią ochroną antywirusową.

Robak W32/RJump.worm, wykryty 20 czerwca 2006 roku, pojawił się ostatnio ponownie w urządzeniach iPod odtwarzających pliki wideo, wprowadzonych na rynek przez firmę Apple pod koniec września. W32/RJump.worm wykorzystuje język skryptów Python i jest konwertowany do postaci pliku wykonywalnego dla systemu Windows. Podejmuje on próbę rozpowszechniania poprzez kopiowanie się do zmapowanych i przenośnych urządzeń przechowujących dane, a przy tym otwiera także dostęp do zainfekowanego systemu. Robak W32/QQPass.worm, wykryty 5 lutego 2003 roku w odtwarzaczach MP3 dostępnych w Japonii, ponownie pojawił się w tym tygodniu – tym razem w urządzeniach odtwarzających pliki MP3 wprowadzonych na rynek w sierpniu. W32/QQPass.worm to robak generyczny kradnący hasła z oprogramowania QQ – popularnej w Chinach aplikacji komunikacyjnej. Oba robaki mogą być rozpowszechniane za pomocą wiadomości spam, wiadomości przesyłanych przez oprogramowanie komunikacyjne, poprzez nośniki przenośne oraz w inny sposób.

“Mimo, że robaki QQPass.worm i RJump.worm są od pewnego czasu znane, nadal trafiają do klientów poprzez zainfekowane odtwarzacze MP3 i odtwarzacze wideo iPod” stwierdził Joe Telafici, dyrektor operacyjny McAfee Avert Labs. “Wykorzystywane dzisiaj urządzenia wielofunkcyjne, takie jak odtwarzacze MP3, telefony komórkowe i kamery cyfrowe, z powodu znacznie większej pojemności i tendencji użytkowników do podłączania ich do wielu komputerów, mogą być celem dla wolno rozpowszechniających się zagrożeń, takich jak właśnie QQPass i RJump. Narzędzie McAfee Stinger pozwala klientom na skanowanie i bezpieczne usuwanie tych zagrożeń z posiadanych systemów i urządzeń.”

McAfee Stinger to oddzielne narzędzie wykorzystywane do wykrywania i usuwania konkretnych wirusów. Nie zastępuje ono pełnej ochrony antywirusowej, tylko ma na celu pomoc administratorom i użytkownikom w rozwiązywaniu problemów z już zainfekowanym systemem. Stinger korzysta z technologii skanowania nowej generacji, pozwalającej na skanowanie procesów, cyfrowo podpisanych plików DAT i na optymalizację procesu skanowania.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.