Naciśnij ESC aby zamknąć

Bezpieczeństwo Linuxa zagrożone

Według jednego z projektantów systemu operacyjnego Linux, Alana Coxa, wiele grup hakerskich, działających na zlecenie przestępców, podejmuje działania, aby wykryć i wykorzystać luki w Linuksie.

Grupy przestępcze spodziewają się zyskać dostęp do danych i wrażliwych informacji z sieci przedsiębiorstw posiadających serwery z Linuxem – powiedział Cox portalowi informatycznemu zdnet.com.

Jego zdaniem masowe wysiłki w celu złamania tzw. kodu źródłowego Linuxa i wykrycia luk w tym systemie zaczęły się w momencie, w którym system ten zaczął zyskiwać znaczące udziały na rynku biznesowym.

System operacyjny Linux należy do kategorii systemów Wolnego Oprogramowania (Open Source) i można go pozyskać bezpłatnie. Płatne są tylko te wersje systemu (zwane dystrybucjami) do których dołączony jest osobny serwis i wsparcie ze strony firm informatycznych.

W systemach opartych na Wolnym Oprogramowaniu kupujący ma prawo dostępu do kodu, w którym je napisano i może go dowolnie modyfikować, według potrzeb. Nie jest to możliwe w przypadku systemów komercyjnych.

Komisja Europejska, promująca rozwiązania Open Source, powołała w poniedziałek specjalną organizację mającą zajmować się stanem bezpieczeństwa tego typu systemów – The Software Quality Observatory for Open Source Software (SQO-OSS). Cox i inni projektanci systemów Open Source poparli tę inicjatywę.

Według dyrektora zarządzającego IDC Poland Andrzeja Jarosza, wartość światowego rynku rozwiązań dla systemu Linux osiągnie w 2008 roku 40 mld USD. Rynek oprogramowania będzie rosnąć średnio o 44 proc. rocznie i zbliży się do 15 mld USD w 2008 roku.

Jak twierdzi Jarosz, według badań IDC, w Polsce ponad 55 proc. przedsiębiorstw posiada przynajmniej jeden serwer obsługiwany przez system Linux. Jest on także zainstalowany w komputerach wielu użytkowników indywidualnych.

Linux w polskich firmach jest najczęściej wykorzystywany w serwerach: www, plików, wydruków, pocztowych, w bazach danych i serwerach aplikacji.

Źródło: PAP

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.