Naciśnij ESC aby zamknąć

Luka w module FTP Total Commandera

W popularnym menadżerze plików – Total Commander obsługującym m.in. transmisję danych z wykorzystaniem protokołu FTP wykryto poważną lukę, która pozwala na zapisywanie danych w dowolnie wybranym folderze na dysku twardym użytkownika Total Commander po nawiązaniu połączenia FTP i pobraniu specjalnie spreparowanego pliku.

Total Commander błędnie interpretuje nazwy plików pobieranych z Sieci z wykorzystaniem protokołu FTP. Jeśli nazwa zawiera znaki backslash (\) i kropki, możliwe staje się zapisanie zbioru w dowolnej, wybranej przez napastnika lokalizacji na dysku twardym użytkownika, nadpisanie plików systemowych albo umieszczenie zbiorów w folderze Autostart.

Usterka dotyczy Total Commandera w wersji 7.01 i wcześniejszych. Problem rozwiązuje zainstalowanie najnowszego wydania aplikacji.

Źródło: heise Security

Total Commander to menedżer plików, autorstwa szwajcarskiego programisty Christiana Ghislera. Program nazwą i wyglądem nawiązuje do klasycznego, pierwszego programu tej klasy, pracującego w środowisku DOS Norton Commandera. Program pierwotnie nosił nazwę Windows Commander, ale została ona zmieniona, gdyż Windows jest nazwą zastrzeżoną przez Microsoft.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.