Naciśnij ESC aby zamknąć

Luka w bibliotekach Perla

Biblioteki Perla (PCRE Perl-Compatible Regular Expressions) odpowiedzialne za przetwarzanie wyrażeń regularnych zawierają lukę, która może zostać wykorzystana przez napastnika do wstrzyknięcia swojego, złośliwego kodu do działającej aplikacji napisanej właśnie w Perlu. Problem jest wynikiem błędnego alokowania pamięci podczas przetwarzania wyrażeń regularnych.

Każdy obcy kod, który uda się hakerowi podrzucić, w rzeczywistości zostanie uruchomiony z prawami zaatakowanej aplikacji. Tavis Ormandy z Google Security odkrył kilka luk w PCRE, które pozwalają na wykonanie złośliwego kodu co potwierdza również Debian Team informując, że znane są sposoby przepełnienia bufora właśnie w tych bibliotekach.

Jak wiadomo olbrzymia ilość projektów Open Source (Apache, Postfix, PHP, Exim, KDE, etc) korzysta z libpcre i kto choć raz zetknął się z potęgą i mnogością wykorzystań wyrażeń regularnych nie zignoruje rangi problemu. Różne dystrybucje pracują nad wydaniem odpowiednich paczek z aktualizacjami choć oficjalna poprawka pochodząca bezpośrednio od zespołu Perla jeszcze się nie pojawiła.

Użytkownicy Debiana mogą wykonać update libpcre3 i tym samym wyeliminować zagrożenie.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.