Naciśnij ESC aby zamknąć

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował listę najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów czerwca 2007.

1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki – w czerwcu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Spy.Win32.Small.cz, który atakował 84 organizacji finansowych, o trzy mniej niż majowy zwycięzca w tej kategorii.

2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online – w czerwcu był nim Backdoor.Win32.VB.bck, który śledził użytkowników trzech różnych systemów płatności online.

3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze – tytuł ten zdobył majowy zwycięzca w tej kategorii Trojan-PSW.Win32.VB.kq, który “rozkręca się” coraz bardziej. W czerwcu został wykryty nowy wariant atakujący pięć różnych systemów kart płatniczych, o jeden więcej niż w maju.

4. Najbardziej ukradkowy program – w czerwcu tytuł ten powędrował do backdoora Backdoor.Win32.Amutius.143, który został spakowany osiem razy przy pomocy różnych kompresorów

5. Najmniejszy szkodliwy program – na miano to zasłużył w czerwcu program o rozmiarze zaledwie 14 bajtów – Trojan.BAT.DelTree.d. Mimo niewielkiego rozmiaru, szkodnik ten potrafi nieźle “narozrabiać”, ponieważ usuwa wszystkie foldery z dysku.

6. Największy szkodliwy program – w czerwcu był to Trojan-Spy.Win32Banbra.ha o rozmiarze prawie 30MB (który nie może się jednak mierzyć z majowym olbrzymem).

7. Najbardziej szkodliwy program – w tym miesiącu zwycięzcą w tej kategorii jest Trojan.Win32.AddUser.k, który usuwa rozwiązania antywirusowe i usługi z dysku, pamięci RAM i wszystkie związane z nimi klucze rejestru.

8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym – w czerwcu na miano to zasłużył Email-Worm.Win32.NetSky.q, który stanowił ponad 16% całego szkodliwego ruchu pocztowego.

9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów – w kategorii tej wyraźnie prowadzi Trojan-Downloader.Win32.Agent – w czerwcu wykryliśmy 501 nowych wariantów tego szkodnika.

10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków w tym miesiącu jest to Zhelatin – w czerwcu przechwyciliśmy 49 modyfikacji tego robaka.

Źródło: Kaspersky Lab

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.