Naciśnij ESC aby zamknąć

Kulisy włamania do Microsoft France Experts

W dniu wczorajszym miało miejsce włamanie oraz podmiana strony Microsoft France Experts przez tureckiego hakera posługującego się pseudonimem TIThack. Dzięki nawiązaniu kontaktu z hakerem odpowiedzialnym za włamanie oraz jego chęci wyjaśnień, metodologia ataku została już poznana.

TIThack wyjawił, iż użył exploitu zero-day przeciwko jednemu z podatnych na atak skryptów .NET (DotNetNuke) znajdującym się na serwerze experts.microsoft.fr. Luka umożliwiła mu zdobycie praw użytkownika, pod którym pracował felerny skrypt; to wystarczyło do wgrania skryptu FSO (pewien rodzaj powłoki shell) i w następstwie nadpisanie strony głównej serwisu.

Zapytany o powody włamania stwierdził, iż był to odwet po frustracji wynikłej z aktualizacji swojego Windows XP, kiedy to doszło do zawieszenia systemu i kilku kolejnych błędów. Początkowymi spekulacjami, odnośnie metody uzyskania dostępu do serwera był zero-day exploit skierowany w IIS 6.0.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.