Naciśnij ESC aby zamknąć

Krytyczna luka w Skype

W kliencie Skype odkryto lukę umożliwiającą zdalne uruchomienie dowolnego kodu.

Błąd może zostać wykorzystany przez atakującego poprzez przesłanie odpowiednio spreparowanego odnośnika – adresu strony www lub e-mailu. Kod jest uruchamiany z uprawnieniami zalogowanego użytkownika. Metoda nie jest skuteczne w 100% – udane przeprowadzenie ataku zależy od kilku różnych czynników, tak więc próba wykorzystania luki może zakończyć się tylko zawieszeniem Skype.

Niebezpieczeństwo dotyczy klienta Skype dla Mac OS X w wersji PowerPC. Lukę posiadają wszystkie wersje oprogramowania do 1.5.*.79 włącznie, błąd został naprawiony w edycji 1.5.*.80.

Odkrywca luki przekazał do Skype informacje o kilku innych wykrytych przez niego błędach w kliencie.

Źródło: ITbiznes

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.