Naciśnij ESC aby zamknąć

Krytyczna luka w Firefoksie

Podczas konferencji ToorCon dwaj hakerzy: Mischa Spiegelmock i Andrew Wbeelsoi ujawnili istnienie krytycznej luki w przeglądarce Mozilla Firefox umożliwiającej wykonanie dowolnego kodu przez atakującego.

Lukę znaleziono w module obsługi języka JavaScript. Do ataku dochodzi, gdy internauta odwiedzi odpowiednio spreparowaną stronę WWW. Wówczas cyberprzestępca będzie miał możliwość wydawania poleceń zaatakowanemu komputerowi. Dziura występuje w edycjach Firefoksa dla systemów Windows, Mac OS X oraz Linux. “Wszyscy wiedzą, że Internet Explorer nie jest zbyt bezpieczny. Ale okazuje się, że niebezpieczny jest też Firefox” – stwierdzili hakerzy. Według Spiegelmocka i Wbeelsoi’a JavaScript został bardzo źle zaimplementowany w Firefoksie i naprawienie dziury będzie trudne.

Window Snyder, odpowiedzialna w Mozilla Foundation za bezpieczeństwo stwierdziła, że zaprezentowana dziura to prawdziwy problem. “To, co opisują, może być odmianą znanego już ataku. Sprawdzimy to” – zapowiedziała. Skrytykowała przy okazji odkrywców luki za jej upublicznienie.

Na razie nie ma informacji o atakach z wykorzystaniem nowej luki. Nie wiadomo też kiedy pojawi się poprawka.

Źródło: CNET, ArcaBit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.