Naciśnij ESC aby zamknąć

Korzystasz ze sprzętu Apple? Koniecznie uaktualnij urządzenia do oprogramowania w wersji OS X 10.10.3 i iOS 8.3

Wykryto lukę w jądrze Darwin stanowiącym komponent systemów operacyjnych OS X oraz iOS. Luka „Darwin Nuke” sprawia, że urządzenia z systemem OS X 10.10 oraz iOS 8 są narażone na zdalnie aktywowane ataki DoS, które mogą uszkodzić system urządzenia i wpłynąć na działanie sieci korporacyjnej, do której zostaną podłączone.

Eksperci z Kaspersky Lab, którzy wykryli lukę apelują do użytkowników, aby uaktualnili urządzenia do oprogramowania w wersji OS X 10.10.3 i iOS 8.3, które nie zawiera tej luki.

W wyniku analizy omawianej luki eksperci ustalili, że wśród sprzętu podatnego na to zagrożenie znajdują się komputery i urządzenia mobilne Apple’a wyposażone w 64-bitowe procesory i system OS X 10.10 (Yosemite) oraz iOS 8, w tym: iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini 2 oraz iPad mini 3.

Luka „Darwin Nuke” jest wykorzystywana podczas przetwarzania pakietu IP, który posiada określony rozmiar oraz nieprawidłowe opcje IP. Zdalni cyberprzestępcy mogą zainicjować atak DoS (polegający na utrudnieniu lub uniemożliwieniu pracy z urządzeniem) na sprzęt z systemem OS X 10.10 lub iOS 8, wysyłając niepoprawny pakiet sieciowy. Po przetworzeniu takiego pakietu system zawiesza się. Badacze z Kaspersky Lab odkryli, że system zawiesi się tylko wtedy, gdy pakiet IP spełni następujące warunki:

• rozmiar nagłówka IP wynosi 60 bajtów,
• rozmiar szkodliwej funkcji IP jest mniejszy lub równy 65 bajtów,
• opcje IP są niepoprawne (nieprawidłowy rozmiar opcji, klasa itd.).

„[i]Na pierwszy rzut oka wydaje się, że bardzo trudno wykorzystać tę lukę, ponieważ warunki, jakie muszą spełnić osoby atakujące, nie są proste. Jednak uparci cyberprzestępcy poradzą sobie, doprowadzając w efekcie do awarii urządzenia i wpływając na działanie sieci korporacyjnych. Routery i zapory sieciowe zwykle pomijają niepoprawne pakiety z nieprawidłowymi rozmiarami opcji, jednak wykryliśmy kilka kombinacji, które potrafią przeniknąć przez sprzęt sieciowy. Apelujemy do wszystkich użytkowników systemów firmy Apple, aby uaktualnili swoje urządzenia do wersji OS X 10.10.3 oraz iOS 8.3[/i]” – powiedział Anton Iwanow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

Porady bezpieczeństwa

Poniżej kilka porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów Mac:

1. Korzystaj z przeglądarki, której producent dba o niezwłoczne usuwanie problemów związanych z bezpieczeństwem.
2. Nie zwlekaj z aktualizacją – instaluj wszystkie poprawki i dodatki dla systemu operacyjnego oraz aplikacji natychmiast po ich pojawieniu się.
3. Korzystaj z menedżera haseł, aby odpierać ataki phishingowe.
4. Zainstaluj dobre rozwiązanie bezpieczeństwa.

Źródło: Kaspersky Lab
Zdjęcie: cultofmac.com

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.