Naciśnij ESC aby zamknąć

Kaspersky Lab publikuje artykuł o atakach drive-by download

Kaspersky Lab, prezentuje artykuł zatytułowany „Ataki drive-by download: Sieć w oblężeniu” autorstwa Ryana Naraine’a, eksperta ds. bezpieczeństwa z Kaspersky Lab. W artykule opisano ukradkowe pobieranie szkodliwego oprogramowania ze stron internetowych, określane jako ataki drive-by download, które odbywa się bez wiedzy użytkownika.

Cyberprzestępcy umieszczają na serwerach szkodliwe oprogramowanie. Następnie w stronach internetowych osadzany jest kod przekierowujący połączenia do tego zainfekowanego serwera, a użytkowników zachęca się do odwiedzenia takich stron za pośrednictwem spamu rozsyłanego pocztą elektroniczną lub forów internetowych. O ile wcześniej cyberprzestępcy tworzyli zainfekowane strony internetowe, obecnie coraz częściej włamują się na legalne strony, gdzie albo potajemnie osadzają specjalny skrypt lub umieszczają kod przekierowujący, który niepostrzeżenie uruchamia ataki za pośrednictwem przeglądarki. To powoduje, że ataki drive-by download stanowią jeszcze większe zagrożenie.

Zestawy szkodliwych exploitów (specjalnych narzędzi wykorzystujących błędy w zabezpieczeniach), które są sprzedawane na nielegalnych stronach hakerskich, stanowią motor ataków drive-by download. Zestawy zawierają exploity wykorzystujące luki w zabezpieczeniach szeregu różnych aplikacji powszechnie instalowanych na komputerach, łącznie z przeglądarkami internetowymi.

Jeżeli exploit okaże się skuteczny, ukradkiem zostanie zainstalowany trojan, który umożliwi agresorowi pełny dostęp do atakowanego komputera. Taki komputer może zostać wykorzystany do kradzieży poufnych informacji lub przeprowadzania ataków DoS mających na celu całkowite lub czasowe zatrzymanie pracy określonych serwerów.
Według firmy ScanSafe, 74 procent wszystkich szkodliwych programów wykrytych w trzecim kwartale 2008 roku było wynikiem odwiedzenia zainfekowanych stron internetowych. To oznacza, że trwa epidemia ataków drive-by download. W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy grupa Google Anti-Malware Team znalazła ponad trzy miliony adresów URL, z których inicjowane były ataki drive-by download.
Epidemia ataków drive-by download w dużej mierze spowodowana jest tym, że użytkownicy nie łatają systemów Windows. Z nielicznymi wyjątkami, krążące obecnie exploity wykorzystują znane luki w zabezpieczeniach oprogramowania, tzn. takie, dla których zostały już udostępnione łaty. Najpraktyczniejsze podejście do ochrony przed atakami drive-by download polega na zwróceniu szczególnej uwagi na zarządzanie łatami. Istotne jest również zainstalowanie oprogramowania antywirusowego i regularne aktualizowanie jego baz danych. Produkt antywirusowy powinien również zawierać skaner ruchu przeglądarki pomagający zidentyfikować potencjalne problemy związane z atakami drive-by download.

Pełna wersja artykułu dostępna jest w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=530.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.