Naciśnij ESC aby zamknąć

Jak zapobiec kradzieży laptopa i utracie ważnych danych – 15 wskazówek

Laptopy to prawdopodobnie wciąż najważniejsze narzędzie elektroniczne wykorzystywane w biznesie, ale także przez użytkowników domowych. Jeśli posiadasz własny laptop lub zostałeś w niego wyposażony przez swojego pracodawcę, bez wątpienia masz świadomość jego wartości. Laptopy i przechowywane w nich dane to bardzo pożądane łupy dla przeciętnego złodzieja. Poniższe wskazówki omawiają kilka prostych zasad i zaleceń, które mogą uchronić cię przed utratą systemu i zawartych w nim danych.

1. Jeśli nie korzystasz przez chwilę z laptopa, wstrzymaj aktualną sesję przez wylogowanie się lub zablokowanie systemu.

2. Korzystaj z usług śledzenia laptopów (tracking service).

3. Okresowo wykonuj kopie zapasowe wszystkich plików i informacji przechowywanych na laptopie używając oddzielnych nośników (np. zestaw płyt DVD).

4. Nie zostawiaj torby z laptopem zamkniętej w samochodzie lub bagażniku. Zabierz go ze sobą i miej na oku przez cały czas.

5. Używaj hasła do system/domeny, które zawiera kilka rodzajów znaków. Silne hasło powinno składać się z kombinacji co najmniej 8 znaków, w tym małych i dużych liter oraz znaków specjalnych, takich jak w przykładzie p@SSw0rD2o11. Ponadto, nie używaj takiego samego lub podobnego hasła do logowania się do komputera i do innych usług, jak poczta elektroniczna czy bankowość.

6. Jeśli korzystasz z Microsoft® Windows®, wyłącz konto Gościa i utwórz hasła dla wszystkich użytkowników zarejestrowanych na danej maszynie. Unikaj także korzystania z konta Administratora, chyba, że jest to absolutnie konieczne do zaktualizowania systemu lub specjalnych instalacji.

7. Nie przechowuj w laptopie plików zawierających nazwy użytkowników, hasła, PINy, czy inne wrażliwe dane, które mogą ułatwić dostęp niepowołanym osobom do sieci lub zasobów twojej organizacji.

8. Używaj szyfrowania w celu zabezpieczenia dostępu do plików.

9. Unikaj przechowywania na laptopie znacznych ilości wrażliwych danych przez dłuższy okres czasu. Przenoś je przynajmniej raz w miesiącu na komputer stacjonarny lub na przenośne media, takie jak płyty CD, DVD czy nośniki Flash.

10. W czasie podróży staraj się przenosić laptop w torbie, która nie posiada logo producenta. Zamiast tego wybierz torbę lub plecak z podobnymi elementami ochronnymi, ale o zwyczajnym wyglądzie.

11. Unikaj noszenia laptopa, kiedy to nie jest naprawdę konieczne. Jeśli to możliwe, zapisz dane, które potrzebujesz, na płycie CD, dysku Flash albo karcie pamięci. Dzięki temu ochronisz laptop przed kradzieżą, a także będziesz mógł poruszać się szybciej, oszczędzając czas i energię. Dodatkowo, będziesz podróżował bardziej swobodnie, szczególnie jeśli wybierasz się w podróż samolotem, ponieważ unikniesz dodatkowej kontroli na lotnisku.

12. To samo dotyczy zakupów: wybierając produkty z półki, nie zostawiaj laptopa bez opieki w wózku; tych kilka sekund, gdy czytasz etykietę, stanowi aż nadto by stracić laptopa na zawsze. W najgorszym razie skorzystaj z depozytu sklepowego albo schowka bagażowego, lub poproś personel o wskazanie miejsca do przechowania laptopa w bezpiecznym miejscu podczas twojej wizyty.

13. W hotelu możesz oddać laptopa do depozytu w sejfie.

14. Jeśli skradziono ci laptopa, skontaktuj się z władzami i dokładnie opisz okoliczności kradzieży oraz dokładne dane laptopa, jak model i jego parametry.

15. Korzystaj ze zintegrowanych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, które umożliwią regularne sprawdzanie oraz aktualizowanie kopii plików i danych, tak jak w przypadku rozwiązań dostarczanych przez BitDefendera.

Źródło: BitDefender

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.