Naciśnij ESC aby zamknąć

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Lublin

Kaspersky Lab Polska przedstawia nowy raport z drugiej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Poprzednia seria objęła 8 miast i została przeprowadzona w okresie lipiec – listopad 2009 r. Kolejne badanie trwającej drugiej serii zostało przeprowadzone w Lublinie.

klp_porownanie_zabezpieczen_lublin.jpg

W Lublinie przebadanych zostało niemal 2 100 sieci (o 900 więcej niż w poprzednim badaniu). Wszystkie sieci zostały znalezione podczas jazdy samochodem oraz spaceru. Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu metod ich ochrony (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane żadne zabezpieczenia.

Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone, ani też nie były przetwarzane. Łączna długość trasy wyniosła 14 km.

Efektem poprzedniego badania w Lublinie były wyniki odpowiadające średniej dla całego kraju. W najnowszym raporcie Lublin wypadł najlepiej ze wszystkich przebadanych dotychczas miejscowości. Nie tylko zwiększyła się (aż o 15%) liczba sieci WiFi korzystających z WPA i WPA2 (najlepszy dostępny mechanizm zapewniający bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej), ale jednocześnie zmalała (o około 8%) liczba sieci otwartych, a więc takich gdzie nie stosuje się żadnych zabezpieczeń, ewentualnie użytkownik poprzestaje na filtrowaniu adresów MAC lub ukryciu identyfikatora sieci (SSID).

Warty podkreślenia jest fakt, że sieć otwarta, czy też nieprawidłowo zabezpieczona, jest narażona na ataki. Jeżeli korzystamy z takiej sieci, uzbrojony w odpowiednią wiedzę cyberprzestępca może bez trudu przechwycić prywatną korespondencję, odwiedzane strony i poznać nasze loginy oraz hasła. W niektórych przypadkach do sieci otwartych podłącza się wiele osób jednocześnie, przez co jej prawowity właściciel odczuwa spadek wydajności w szybkości działania połączenia z Internetem.

„W podsumowaniu poprzedniego raportu dotyczącego Lublina wyraziliśmy nadzieję na wzrost liczby sieci bezprzewodowych zabezpieczonych najsilniejszymi algorytmami szyfrowania” – mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. „Lublin odrobił pracę domową. Przy znacznym wzroście ogólnej liczby sieci WiFi przybyło użytkowników, którzy zabezpieczają je najlepszymi dostępnymi metodami. Mamy nadzieję, że nasze publikacje przyczyniły się do tego chociaż w niewielkim stopniu. Przy takiej tendencji wzrostowej, w przyszłym roku Lublin będzie mógł pretendować do miana miasta z najbezpieczniejszymi sieciami WiFi w Polsce”.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=657.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.