Naciśnij ESC aby zamknąć

Internetowy oszust za kratkami

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali oszusta, działającego na olbrzymią wręcz skalę. Wstępnie ustalono, że oszust prowadził swoją “działalność” od grudnia ubiegłego roku. Na kilku serwisach internetowych zamieszczał ogłoszenia dotyczące sprzedaży samochodów, podszywając się pod niemieckie komisy.

Zdjęcia “oferowanych” przez niego samochodów pobierał z innych ogłoszeń. Auta najczęściej były lekko uszkodzone, a ceny zawsze atrakcyjne – z reguły niższe o ok. 30% od podobnych ofert. Podawał się za pracownika komisu przebywającego na stałe w Niemczech, z którym kontakt był możliwy wyłącznie za pośrednictwem telefonu komórkowego. Osoby zainteresowane kupnem konkretnego samochodu wpłacały zaliczkę na podane przez oszusta konto. Były to kwoty od 1000 do nawet… 26.000 zł. Oczywiście “pracownik salonu” nigdy nie dysponował takimi pojazdami i nie zamierzał ich sprowadzać dla zaliczkujących je klientów. Oszust miał kilka kont w różnych bankach, w tym również założone na fałszywe dane. To właśnie tam wpływały całkiem pokaźne kwoty. Zdarzały się miesiące, że jego konta zasilane były gotówką w kwocie nawet… 100.000 zł.

Gdy klienci zbyt często nękali go telefonami, zmieniał numer i oferty w internecie. Pozwalało mu to żyć na bardzo wysokim poziomie np. był stałym bywalcem luksusowych lokali. Od czerwca, wraz ze swoją przyjaciółką, wynajmował ekskluzywny dom w jednym z nadmorskich kurortów, skąd również prowadził swoje “interesy”. Tam też zmienił sobie dotychczasowy samochód na sportowe audi tt. Pierwsze informacje o oszuście policjanci z KWP otrzymali w czerwcu. Od tego też czasu funkcjonariusze zajmowali się namierzaniem mężczyzny. Było to bardzo utrudnione, gdyż kontakt z nim możliwy był wyłącznie poprzez telefon komórkowy, którego numer dosyć często zmieniał.

Policjanci wpadli na jego trop tydzień temu. Po kilkudniowej obserwacji wybrali najbardziej dogodny moment na zatrzymanie. Całkowicie zaskoczonego mężczyznę ujęto w Gliwicach, gdy wyjeżdżał luksusowym jeepem grand cherokee z parkingu pod blokiem, gdzie wynajmował mieszkanie. Wtedy też okazało się, że 37-letni zabrzanin poszukiwany był za liczne oszustwa aż przez 14 prokuratur w całym kraju. Policjanci prowadzący sprawę szacują, że zatrzymany mógł oszukać kilkaset osób.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.