Naciśnij ESC aby zamknąć

Hipotetyczne koszty badań i rozwoju Linuxa

linuxlupa.png
Ile by kosztowało Unię Europejską gdyby zdecydowała się zbudować jądro Linuxa od zera? Takie pytanie zadało sobie dwoje badaczy Jesús García-García and M Isabel Alonso de Magdaleno z Uniwersytetu Oviendo w Hiszpani. Ich szacunki przewidywały koszt jądra w wersji 2.6.30 na poziomie około 1,025,553,430 Euro. Czyli koszt około 985 developerów przez jedyne 14 lat.

Te niebagatelne koszty ustalili przy pomocy modelu COCOMO 81, ustalono podstawowe wynagrodzenie na poziomie 31,040 euro rocznie na podstawie danych Eurostatu w 2006. Koszty badań i rozwoju nad budową jądra Linuxa w alternatywnym wszechświecie by znacznie wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat. Badania pokazują, że wydatki w 2005 roku (od wersji 2.6.11 do 2.6.16) były by warte 80 mln euro, podczas gdy w roku 2008 (od wersji 2.6.25-2.6.30) koszt był by na poziomie 228 mln euro. Co jest spójne ze wzrostem wydatków na badania i rozwój sektora IT w Unii Europejskiej w tym czasie.

Używanie tradycyjnego modelu wydatków do jądra Linuxa nie całkiem ma zastosowanie ale pomaga zilustrować ogrom pracy ludzi, którzy darmowo się do tego rozwoju przyczyniają.

I mimo, że ich praca nie przynosi zysku księgowego to ich praca powinna być bardziej doceniana przez podejmujących decyzje we wszystkich krajach,

Prezentacja badaczy:
http://iri.jrc.ec.europa.eu/concord-2010/posters/Garcia-Garcia.ppt

[i]Źródło:[/i] www.theregister.co.uk

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.