Naciśnij ESC aby zamknąć

HD DVD złamane?

Wygląda na to, że branża filmowa była zbyt pewna niełamalności Advanced Access Content System – w sieci pojawił się program umożliwiający zrzucenie zawartość płyty HD DVD na dysk. Cracker posługujący się pseudonimem muslix64 uważa, że stworzył oprogramowanie łamiące te zabezpieczenia i zamierza opublikować jego kod źródłowy. Firmy stojące za formatem HD DVD jeszcze nie wiedzą co o tym sądzić.

System zabezpieczeń AACS został stworzony przez grupę firm, którym zależało na ochronie dysków nowej generacji – Walt Disney, Toshiba, Microsoft, Sony i in. System ten jest bardziej zaawansowany niż znany wcześniej CSS, który został złamany przez słynnego “DVD Jona”.

Aplikacja napisana jest w Javie i – jak twierdzi autor – do osiągnięcia pełni możliwości trzeba dostarczyć odpowiedni klucz kryptograficzny dla danego tytułu. Program bywa jeszcze niestabilny, a jego pierwsza finalna wersja (wraz z kodem źródłowym) ma pojawić się drugiego stycznia.

Dowodem potwierdzającym osiągniecie autora ma być filmik zamieszczony w serwisie YouTube. Jeśli okaże się, że “niełamliwe” AACS zostało tak szybko i łatwo pokonane (aplikacja napisana jest w Javie), format HD DVD mogą czekać ciężkie czasy… przynajmniej dopóki nie zostaną złamane zabezpieczenia konkurencyjnego Blu-ray.

HD DVD (ang. High Definition DVD) – to nowy format zapisu optycznego danych, opracowany przez firmy Toshiba, NEC i Memory-Tech zrzeszone w organizację AOSRA. Podobny do płyt DVD, jednak znacznie bardziej pojemny dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera.

Źródło: The Register, Reuters, ITbiznes