Naciśnij ESC aby zamknąć

Handlowali podrobionym towarem

Około 5 tys. pirackich płyt DVD zabezpieczyli policjanci z komendy wojewódzkiej w Poznaniu. W ich ręce na gorącym uczynku sprzedaży wpadła kobieta, która handlowała nielegalnie powielonymi krążkami zapewniając sobie w ten sposób stałe źródło dochodu. Na zabezpieczonych płytach znajdowały się dopiero wchodzące na rynek nowości. Akcję przeciwko handlarzom “podróbkami” przeprowadzili też stołeczni funkcjonariusze.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Poznaniu weszli w posiadanie informacji o tym, że na terenie jednej z giełd w Poznaniu rozprowadzane są pirackie płyty z nowościami filmowymi. Funkcjonariusze od razu wkroczyli “do akcji”. Już z początkowych ustaleń wynikało, że “rozprowadzaniem” filmów zajmuje się kobieta, która kilka razy w tygodniu zjawia się na giełdzie, a jej klientami są osoby tam handlujące. Śledczy pracując nad sprawą szybko odkryli mechanizm działania podejrzanej. Otóż 3-4 razy w tygodniu kobieta przyjeżdżała na targowisko, zostawiała samochód na parkingu i szła do jednej z hal, gdzie zbierała zamówienia informując o posiadanym asortymencie. Następnie wracała do pojazdu po konkretne filmy i przekazywała je odbiorcom. W ten sposób objechała kilka hal postępując za każdym razem podobnie. By uniknąć „wpadki” cały proceder odbywał się bardzo szybko, a kobieta starała się nie podejmować rozmowy z przypadkowymi osobami tylko ze stałymi odbiorcami.

Dzisiaj funkcjonariusze bardzo uważnie przyglądali się handlującym i kupującym na jednej z giełd w Poznaniu. W pewnym momencie zjawiła się kobieta, która zachowywała się w opisany wcześniej sposób. Śledczy nie mieli już żadnych wątpliwości i zaczęli ją obserwować. Zatrzymali ją w momencie gdy przekazywała zamówienie odbiorcy. W samochodzie, którym przyjechała policjanci znaleźli około 4,5 tys. płyt DVD z filmami. Natomiast w mieszkaniu zatrzymanej zabezpieczono jeszcze 500 sztuk i komputer.

Zatrzymana to 40-letnia mieszkanka Poznania, która ze sprzedaży “piratów” zrobiła sobie stałe źródło dochodu. Śledczy ustalili, że trudniła się tym od 2006 roku. Biorąc pod uwagę to, że za jeden film kasowała około 10 złotych, a dziennie sprzedawała ich średnio 30 sztuk, to jej dochody nie były niskie. Kobiecie grozi do 5 lat więzienia.

Blisko 50 osób, w tym stołeczni policjanci, funkcjonariusze Izby Celnej i przedstawiciele Urzędu Kontroli Skarbowej, przeprowadzili działania na terenie Stadionu X-lecia. Akcja wymierzona była przeciwko osobom trudniącym się handlem towarami z podrobionymi znakami towarowymi. Funkcjonariusze najpierw bacznie obserwowali handlarzy. W ręce funkcjonariuszy wpadło w sumie 6 osób.

Wszystkie zabezpieczone towary opatrzone były zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych firm, które umieszczono nielegalnie na produktach. Wykonane były ze słabej jakości materiałów, posiadały liczne skazy i wady produkcyjne. Wstępnie oszacowano, że czarnorynkowa wartość zabezpieczonych rzeczy sięga 220 tysięcy złotych.

Źródło: Komenda Główna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.