Naciśnij ESC aby zamknąć

G DATA Software ostrzega przed wideo-spamem

Eksperci G DATA Software ostrzegają internautów korzystających z portali z plikami wideo przed instalowaniem wtyczek do przeglądarek z nieznanych źródeł. Często są to szkodliwe programy. Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych trików, aby zachęcić nieświadome zagrożeń ofiary do zainstalowania szkodliwego oprogramowania na swoim komputerze.

Eksperci G DATA Software ostrzegają przed nowym podstępem: podszywaniem się wirusów pod wtyczki wideo, umieszczane pod spreparowanymi filmami.

Aby móc oglądać filmy umieszczane w serwisach internetowych, użytkownicy komputerów muszą zainstalować szereg wtyczek, w tym program do obsługi języka Java, który obecnie wykorzystuje większość stron. Gdy przeglądarka nie posiada wymaganych aplikacji, bądź są one zablokowane, pojawia się komunikat o konieczności zainstalowania obsługi Javy, podane są również linki, pod którymi można znaleźć odpowiednie plug-iny.

Eksperci G DATA Software odkryli, iż ten mechanizm informowania o konieczności instalacji wtyczek wykorzystują obecnie cyberprzestępcy, umieszczając pod spreparowanymi filmami linki do plików wykonawczych rzekomo wymaganych do ich obejrzenia. Wystarczy zezwolić na instalację fałszywej aplikacji, aby zainfekować komputer.

Jak się chronić?

Użytkownicy powinni zachować wzmożoną czujność, gdy widzą się tego typu komunikaty, nie mając jednocześnie problemów z oglądaniem filmów na innych portalach.

Wszystkie poprawne aplikacje przed rozpoczęciem procesu instalacyjnego wyświetlają monit z prośbą o zgodę na kontynuację oraz informację o wykorzystywanym przez nie klucza – w przypadku Javy jest to klucz Sun Microsystems. Takiej funkcji nie posiadają fałszywe programy, które po kliknięciu momentalnie instalują wirusa, więc przy przypadkowej instalacji należy od razu podjąć próby usunięcia malware’u z systemu. Ponadto cyberprzestępcy nadają swoim programom chwytliwe nazwy, nie mające jednak wiele wspólnego z prawdziwą Javą, np. „video_codec.exe”.

Eksperci G DATA Software przypominają również, iż kompleksowe programy antywirusowe chronią przed tak skonstruowanymi atakami. Warto jednak pamiętać o aktualizacjach sygnatur, aby chronić komputer przed najnowszymi wirusami.

Informacje o firmie G DATA

G DATA Software to międzynarodowy lider rozwiązań do ochrony komputera – antywirusów, programów do szyfrowania i ochrony danych oraz niszczenia danych poufnych. Portfolio produktów firmy G DATA Security obejmuje rozwiązania zabezpieczające dla klientów końcowych, małych i średnich firm oraz dużych przedsiębiorstw. Rozwiązania G DATA Security są obecne na rynkach USA, Japonii, Niemiec, Anglii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Kanady, Polski, Korei, Holandii, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Węgier oraz w Luksemburgu. Międzynarodowa centrala firmy mieści się w Bochum (Niemcy). W Polsce firma ma swoją siedzibę w Szczecinku, z oddziałem handlowym zlokalizowanym w Warszawie.

Źródło: G DATA

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.