Naciśnij ESC aby zamknąć

Fałszywe antywirusy – ataki pod pozorem ochrony

Kaspersky Lab Polska, informuje o opublikowaniu nowego artykułu pt. “Fałszywe antywirusy – ataki pod pozorem ochrony” autorstwa Macieja Ziarka, analityka zagrożeń z firmy. Tekst poświęcony jest szkodliwym programom, których zadaniem jest infekowanie komputerów poprzez zastraszanie użytkowników.

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo trafić na nieoryginalny produkt. Podrobić da się praktycznie wszystko. Czasami jest to produkt niskiej jakości, posiadający nazwę i logo znanej marki, a czasami produkt podobny do pierwowzoru, jednak różniący się w nieznaczny sposób. Niestety problem ten nie dotyczy tylko kosmetyków, ubrań czy sprzętu elektronicznego, ale także oprogramowania bezpieczeństwa. Fałszywe programy antywirusowe, bo o nich mowa w artykule, stanowią realne zagrożenie dla użytkowników. W ostatnich miesiącach notuje się wzrost popularności tego szkodliwego oprogramowania, które udając pożyteczne aplikacje i pokazując fałszywe wyniki skanowania komputera w poszukiwaniu infekcji, zachęca do kupna pełnej wersji.

[quote]Cyberprzestępca wynosi z tej metody ataku aż dwie korzyści”, mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. “Po pierwsze pieniądze. Za pozorną ochronę często trzeba zapłacić kwotę wyższą, niż wartość prawdziwego programu antywirusowego. Drugim aspektem zachęcającym cyberprzestępców do stosowania tego typu praktyk jest fakt, że instalując się na komputerze ofiary, program może także pobierać dodatkowe szkodniki, takie jak trojany czy keyloggery wykradające hasła, loginy, dane osobowe i inne newralgiczne informacje. Zatem nie tylko nie usuwamy zagrożeń (których w systemie prawdopodobnie nie było), ale stajemy się celem ataku szkodników. Nie bez powodu ten typ aplikacji zyskał miano scareware (scare – straszyć), strach jest bowiem jedną z silniejszych form oddziaływania na człowieka.[/quote]

Opisy fałszywych programów antywirusowych można znaleźć w serwisie pomocy technicznej Kaspersky Lab: http://support.kaspersky.com/pl/viruses/rogue.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=603.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.