Naciśnij ESC aby zamknąć

Dziurawy Xen

Joris van Rantwijk wykrył błąd w środowisku wirtualizacji Xen umożliwiający użytkownikowi z uprawnieniami root’a w systemie „gościu” wykonać polecenia w tzw. domenie 0, czyli w samym kontrolerze, nadzorującym pracę środowiska wirtualizacji.

Bezpośrednim źródłem błędu jest skrypt tools/pygrub/src/GrubConf.py, który odczytuje dane z pliku konfiguracyjnego GRUB’a (boot/grub/grub.conf) i próbuje ustawić odpowiednie parametry używając funkcji exec bez poprawnego sprawdzania przekazywanych parametrów. Podczas kolejnego restartu odpowiednio przygotowany plik konfiguracyjny może zostać wykorzystany do przekazania poprzez skrypt działający w domenie 0 poleceń do shell’a i ich wykonania. Joris van Rantwijk opublikował przykładowy kod exploita w Bugzill’i projektu na stronie Xensource.com.

Błąd dotyczy Xen w wersji 3.0.3, starsze wersje również mogą być podatne na ten rodzaj ataku. Na chwilę obecną nie udostępniono poprawki. Błąd został również skatalogowany jako zagrożenie CVE-2007-4993.

Źródło: Heise-Security, Xensource

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.