Naciśnij ESC aby zamknąć

Domowy procesor

Amerykański elektronik – Bill Buzbee – w domowym zaciszu zbudował procesor na którym uruchomił serwer WWW. Komputer z ręcznie zbudowanym procesorem pracuje z częstotliwością 4.09 Mhz i obsługiwany jest przez mini-system operacyjny Minix 2.

CPU to w pełni robocza jednostka złożona z ponad 200 układów TTL (Transistor-Transistor Logic), połączonych przewodami, która potrafi zaadresować do 8 Mb pamięci RAM, obsługuje sprzętową translację adresów wykorzystuje DMA oraz inne funkcje spotykane w klasycznych procesorach. Najciekawsze jest to, że w komputerze zaimplementowana została obsługa stosu TCP/IP przystosowanego oczywiście do tego typu ograniczonych urządzeń, tzw: uIP TCP/IP stack. Dzięki temu może serwować strony WWW czy udostępniać pliki za pomocą ftp.

Z technicznego punktu widzenia dla zdolnego studenta kierunku elektronicznego zbudowanie takiego układu nie powinno stanowić większego problemu choć oczywiście satysfakcji i gratulacji autorowi nikt nie odbierze…

“nie ma rzeczy niemożliwych… tylko nie wszystko się opłaca”
[tqm]

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.