Naciśnij ESC aby zamknąć

Dlaczego pingwiny żyją dłużej, czyli o atakach na Linuksa

Kaspersky Lab, opublikował w autorskiej Encyklopedii Wirusów VirusList.pl nowy artykuł pt.: „Dlaczego pingwiny żyją dłużej, czyli o atakach na Linuksa”. Tekst autorstwa analityków z Kaspersky Lab Polska – Marty Janus i Macieja Ziarka – poświęcony jest słabościom Linuksa, z których wielu jego użytkowników nie zdaje sobie sprawy. Artykuł kierowany jest do zwolenników systemu Linux oraz do wszystkich osób zainteresowanych bezpieczeństwem informatycznym.

Temat wirusów dla systemów uniksowych jest dość kontrowersyjny. Mała ilość informacji w Internecie, brak wiarygodnych źródeł, a przede wszystkim dość popularna wśród linuksowych nowicjuszy opinia, że Linux jest systemem odpornym na wszelkiego rodzaju zagrożenia, z jakimi zmaga się użytkownik systemu Windows – wszystko to może wpływać na zniekształcenie rzeczywistego obrazu sytuacji. Jak jest naprawdę? Czy wirusy dla Linuksa rzeczywiście nie powstają? Czy używając tego systemu możemy się czuć zupełnie bezpieczni w Sieci? A jeśli nie, jak możemy zapewnić sobie podstawowe bezpieczeństwo? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy artykułu.

„Wśród niektórych użytkowników Linuksa panuje przekonanie, że Linux to twierdza nie do zdobycia, że to system sam z siebie bezpieczny i wolny od zagrożeń, ponieważ techniczne możliwości ich tworzenia są ograniczone” – mówi Marta Janus, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. „Tacy ludzie w swojej ignorancji, bądź fascynacji „pingwinem”, ślepo wierzą, że Linux jest systemem pozbawionym nie tylko słabości, znanych z systemów z Redmond, ale pozbawionym słabości w ogóle. Nic bardziej błędnego! Jakie zatem słabe punkty ma legendarny system-twierdza? Na ogół takie, jak każdy inny system operacyjny…”

„Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie Linuksa, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na liczne luki i błędy w jądrze systemu i systemowych programach” – tłumaczy Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. „Jeśli ktoś interesuje się nowinkami ze świata Linuksa wie, że krytyczne luki dotyczące bezpieczeństwa nie są wcale niczym obcym i egzotycznym w tym środowisku. Linuksa również tworzą ludzie, a istota ludzka nie jest nieomylna. Dlaczego programiści Linuksa mieliby popełniać mniej pomyłek, niż programiści komercyjnych systemów operacyjnych? Ktoś mógłby powiedzieć, że o błędach w systemie Windows słyszy się dużo częściej, ale i taki argument można zbić bez problemu. Logiczne jest, że o popularnym systemie – tak o jego zaletach, jak i słabościach – mówi i pisze się więcej. Nie trzeba też chyba dodawać, że nawet jeśli jakieś błędy nie zostały wykryte, to wcale nie znaczy, że ich nie ma. Tezę o bezbłędności Linuksa można zatem włożyć między bajki.”

„Mamy nadzieję, że artykuł nie spowoduje spadku zaufania do systemów uniksowych, ponieważ nie to było jego celem” – podsumowują autorzy artykułu. „Chcieliśmy podkreślić, jak istotna jest rola użytkownika i świadomość wykonywanych przez niego operacji. Co prawda ryzyko padnięcia ofiarą ataku w systemie Linux jest dużo niższe niż na platformie Windows, jednak nigdy nie można wykluczyć, że to właśnie Twój system zostanie skompromitowany. Doinformowany użytkownik to bardziej odpowiedzialny administrator, a właśnie przekazanie informacji o potencjalnych zagrożeniach było najważniejszym założeniem tego artykułu.”

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=538.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.